منوهای نصب در پنل مدیریت

  • ورود
  • سبد خرید شما خالی است.

پایتون یا جاوا ؟! Python vs Java !?

پایتون یا جاوا ؟! Python vs Java !?


زبان های برنامه نویسی یک بخش اساسی از علوم کامپیوتر است ،زبان برنامه نویسی در واقع ابزارهای اساسی در جعبه ابزار برنامه نویس هستند و تقریبا برای هر فعالیت برنامه نویسی بسیار مهم هستند. انتخاب بین زبانهای برنامه نویسی اغلب گیج کننده و سخت و دشوار است.

چه برسد به اینکه بین محبوب ترین زبانها یکی را انتخاب کنید. پایتون و جاوا در حال حاظر در حال کسب جایگاه برتر برای محبوب ترین زبان های برنامه نویسی هستند ، به طوری که پایتون طی چند سال اخیر پیشرفت شگفت انگیزی کرده و جاوا نیز بر جایگاه خود یعنی در رده دوم قرار گرفته است.

 

اغلب به نظر می رسد که این زبانهای برنامه نویسی عالی هستند ، ولی در حقیقت ، آنها قادر به انجام بیشتر کارها در آنجا هستند ، با این وجود تفاوت های اساسی بین این 2 زبان برنامه نویسی وجود دارد که می تواند به شما در تصمیم گیری کمک کند.

ما با توضیح هر زبان و خصوصیات اصلی آن شروع خواهیم کرد ، سپس آنها را در زمینه های مختلف در علم کامپیوتر مقایسه می کنیم تا قدرت بیشتری در تصمیم گیری و انتخاب این زبان برنامه نویسی داشته باشید .

Java 

جاوا یک زبان برنامه نویسی با هدف کلی استاتیک نوشته شده است ، یک زبانی شی گرا و همزمان است. منظور از جاوا WORA (نوشتن یک بار در هر نقطه) است ، این نوع برنامه برای اجرای روی هر سیستم عامل و با کمترین وابستگی ممکن به نرم افزار های جانبی و  با کمک ماشین مجازی جاوا (JVM) طراحی شده است.

Python

پایتون یک زبان برنامه نویسی با چند هدف کلی است که به صورت واضح نوشته شده است. پیشرفت اولیه پایتون در یک موسسه تحقیقاتی در هلند آغاز شد. انگیزه اصلی ایجاد آن برای ایجاد یک زبان سطح بالاتر برای ایجاد فاصله کم تر بین C و کاربر بود ، همانطور که نویسنده پایتون گفته است:

ایجاد ابزارهای مدیریت سیستم با استفاده از C در آن زمان بسیار پیچیده بود. این نحو همچنین توسط چند زبان مانند Algol68 ، Pascal و ABC ایجاد شده و به معنای آن قابل خواندن و راحت تر و تمیز بودن کد بود. می توانید اطلاعات بیشتر در مورد تاریخ پایتون را در وبلاگ نویسنده Python بخوانید. حال اجازه دهید نگاهی به تفاوت های کلیدی بین پایتون و جاوا بیندازیم.

 

تفاوت های کلیدی پایتون و جاوا

کارایی

زبانهای برنامه نویسی سرعتی ندارند ، فقط معنای کلمه ای دارند. اگر می خواهید واقعا سرعت این زبان ها را با یکدیگر مقایسه کنید باید پیاده سازی های خاصی را در پروژه های واقعی یکدیگر انجام دهید.می توانید مقایسه دقیق عملکرد Python vs Java را در این پروژه با نام بنچمارک ها (تصویر زیر) مشاهده کنید ، جایی که زبان های مختلف در برنامه های مختلف محک زده می شوند.

توجه داشته باشید که سرعت برنامه نتنها به کد زدن مربوط نیست بلکه به سرعت اجرای زبان برنامه نویسی ، اجرای برنامه که کد آن نوشته شده و کتاب خانه های ان زبان برنامه نویسی مربوط است تمامی این عناصر موجب تشکیل سرعت در اجرای زبان های برنامه نویسی می شود .

محبوبیت

محبوبیت همیشه یک بازی بین این دو زبان برنامه نویسی بوده است ، زیرا آنها در 3 موقعیت برتر محبوبیت به همراه جاوا اسکریپت رقبای نزدیک بوده اند. قبل از انقلاب جاوا اسکریپت ، جاوا شماره یک محبوب ترین زبان بود. هنگامی که جاوا اسکریپت برای اولین بار بیرون آمد ، بنیانگذاران آن نامی نزدیکی جاوا را انتخاب کردند تا نظر همه را به آن جلب کنند.

آمار سایت گیت هاب برای سال 2019 در مورد مورد استفاده ترین پروژه های ثبت شده و همچنین بیشترین و پر استفاده ترین پروژه ها

در بررسی برنامه نویسان Stackoverflow’s ، Python پس از گرفتن جایگاه C # در سال جاری و پیشی گرفتن از PHP در سال گذشته ، سریعترین زبان برنامه نویسی در سالن رشد سایت StackOverFlow;s شد.

جاوا هنوز هم بالاتر از پایتون با 45٪ از توسعه دهندگان کل است در حالی که پایتون 39٪ از کل توسعه دهندگان را شامل می شود. اما این شکاف در حال رسیدن به صفر است و پیش بینی میشود در سال 2019 رشد پایتون از جاوا پیشی بگیرد و جاوا را کنار بزند.

به راحتی می توان گفت که هر دو زبان از نظر محبوبیت در سطح هستند اما پایتون با این که زمان ورودی کمتری نسبت به جاوا دارد به راحتی در حال پس زدن جاوا از میدان مسابقات است.

Syntax ( نحوه کد نویسی )

پایتون یک زبان ساده و تمیز برای کد نویسی  است ، وقتی با پایتون کد نویسی انجام  می دهید ، لازم نیست انواع متغیر را تعیین کنید ، زیرا مترجم این نوع را استنباط می کند و بررسی ها در زمان اجرا انجام می شود.

که منجر به کد نویسی ساده تر و کاملاً شبیه به زبان انگلیسی و محاوره ای می شود.

علاوه بر این ، پایتون از پرانتزهای مزاحم استفاده نمی کند و از قوانین تورفتگی (مانند نحوه صحیح ترین pseudocode) استفاده می کند ، که خواندن کد را برای مبتدیان بسیار آسان می کند.اما جاوا این به این سادگی نیست !

از طرف دیگر جاوا ، از قوانین سخت افزاری دقیق پیروی می کند ، این یک زبان تایپ شده استاتیک است که در آن شما باید صریحاً انواع متغیر خود را اعلام کنید و نباید یک حتی یک اشتباه مشاهده شود، اگر یک قسمت از کد متغیر به درستی تعریف نشود ، کد کامپایل نمی شود.

در حالی که این برای مبتدیان کار ساده و آسانی  نیست ، حتی حرفه ای ترین برنامه نویس ها به این راحتی نمی توانند با این گونه از موارد در این زبان برنامه نویسی کنار بیایند.

شغل و حقوق

به نظر می رسد هیچ تفاوت یا مقایسه ای بین پایتون در مقابل یا جاوا وجود ندارد. هر دو بسیار محبوب هستند بنابراین اگر در هر یک از این افراد تخصص مناسبی در هردو زبان برنامه نویسی کسب کنند ، می توانند به عنوان یک توسعه دهنده نرم افزار یا کارورزی، کار خود را شروع کنید تا حرفه ای شوند.

در دسترس بودن مشاغل یا حقوق و دستمزد نباید معیار شما برای انتخاب هر یک از زبان های برنامه نویسی باشد ، یکی را انتخاب کنید که بتوانید با آن بهتر ارتباط برقرار کنید.

سخن پایانی

Python vs Jav

پایتون یا جاوا در زمینه های مختلف

توسعه دهندگان بازی های کامپیوتری

ما نمی خواهیم در مورد توسعه عمومی بازی های رایانه شخصی صحبت کنیم ، زیرا نه پایتون و نه جاوا نمی توانند با اکوسیستم عظیم خود در C ++ / C  در آن منطقه رقابت کنند. علاوه بر این ، توسعه بازی زمینه ای است که به بالاترین عملکرد ممکن نیاز دارد تا تجربیات یکپارچه را به کاربران ارائه دهد ، و گرچه جاوا و پایتون کند نیستند ، اما  آنها بهترین عملکرد و بیشترین سرعت  را برای توسعه بازی ارائه نمی دهند.

درست است که جاوا به تنها زمینه خوبی برای بازی سازی فراهم نمی کند اما در این ضمینه می توانید از کتاب خانه هایی همچون JMonkeyEngine استفاده کنید درست است که نمی تواند با توسعه دهندگانی همچون Unreal یا Unity رقابت کند اما شاید بتوانید یک موتور بازی برای شروع قوی داشته باشید.

در حالی که پایتون به تنهایی گزینه ای قدرتمند برای ایجاد بازی نیست ، اما از کتابخانه های Cocos ، Panda3d ، Pygame چارچوب دیگر برای ساخت بازی با پایتون استفاده کنید .

با این وجود ، پایتون به طور کامل از نظر توسعه بازی حرفه ای بد نیست ،اما این که ابزار مهمی برای توسعه دهنده بازی ها رایانه ای است ،چون پایتون برای بسیاری از توسعه دهندگان از جمله توسعه دهندگان بازی ها و نرم افزار های گرافیکی از جمله مایا گزینه محبوب برنامه نویسی است.

Web Development یا طراحی وبسایت

در توسعه وب با پسوند از هر دو زبان استفاده می شود. Backend توسعه وب شاخه ای از توسعه وب است که با ایجاد نرم افزاری که روی سرور اجرا شود ، مربوط به آن است. طبق نظر توسعه دهندگان StackOverflow ، محبوب ترین زمینه توسعه نرم افزار های تحت وب است.

دو فریم ورک محبوب برای پایتون Django و Flask هستند. فلاسک یک چارچوب وب میکرو است ، ویژگیهای اساسی مورد نیاز شما را برای شما فراهم می کند مانند درخواست های مسیریابی بدون سربار زیاد. جنگو گزینه ای برجسته تر است و می تواند به شما در ساختن یک پس زمینه قدرتمند کمک کند ، ضمن اینکه از راندمان و امنیت بهره می برد ، Django مجهز به یک لایه قدرتمند ORM است که در معاملات بانکهای اطلاعاتی و انجام عملیاتهای مختلف روی داده ها و پایگاه داده ها ، را تسهیل می کند.

در مورد جاوا ، بهار شاید شناخته شده ترین چارچوب با پس زمینه جاوا با یک اکوسیستم عظیم و جامع اطراف آن باشد. بهار توسط Orange ، Dell ، GE و بسیاری از شرکتهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد و گرچه امروزه آنقدر جالب نیست که Django هست ، گزینه ای قدرتمندتری برای ساختن برنامه های سطح وب و طراحی سایت است.

 

Machine Learning یا یادگیری ماشین ( زیر شاخه از هوش مصنوعی )

از آنجا که پایتون از لحاظ نحو بسیار آسان و در عین حال یک زبان برنامه نویسی با هدف کلی است ، این گزینه برای افرادی از رشته های مختلف که می خواستند با یادگیری ماشین آشنایی داشته باشند و قدرت هوش مصنوعی را وارد زمینه های مربوط به علاقه های خود و یا سیستم کاری خود کنند ، به گزینه ای رایج تبدیل شد. به همین دلیل است که پیشرفت های زیادی در زمینه هوش مصنوعی و یادگیری ماشین با پایتون با یک اکوسیستم بزرگ و کتابخانه ها تبدیل کرده است .

با توجه به کتاب خانه های گسترده از جمله :

TensorFlow, Keras, Sickit-Learn, and Facebook’s PyTorch

می توان اشاره کرد.

همچنین جاوا برای یادگیری ماشین گزینه خوبی محسوب می شود و همچنین اشکال زدایی و استفاده از آن آسان است و قبلاً برای برنامه های در مقیاس بزرگ و سطح شرکتی مورد استفاده قرار گرفته است. در میان کتابخانه های جاوا می توان، Weka ، Mallet ، DeepLearning4 و MOA اشاره کرد.

 

خلاصه مقایسه پایتون و جاوا

جاوا و پایتون هر دو زبان توانمند و محبوبی هستند ، بنابراین به محض انتخاب یکی از آنها ، کمبود منابع نخواهید داشت و به یادگیری خود می پردازید.اما اگر تازه وارد برنامه نویسی هستید ، بهتر است فقط به این دلیل که واقعاً آسان است و از کد زدن نزدیک به  انگلیسی  استفاده می کند ، پایتون را انتخاب کنید.

سپتامبر 10, 2019

۰ پاسخ به "پایتون یا جاوا ؟! Python vs Java !?"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X