021-71053903 [email protected] پشتیبانی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 الی 16

استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون در کنترل ترافیک هوایی

استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون در کنترل ترافیک هوایی


شرکت FREQUENTIS در سال 1947 تاسیس شده و هدف اصلی این شرکت بازسازی زیر ساخت های هوایی در اول در شهر وین بود اما پس از گذشت زمان این شرکت به تجربیات موفق و خوبی دست یافت ، شرکت FREQUENTIS دارای بیش تر 500 نفر کارمند بین المللی در سراسر دنیاست که تمامی کارنان این شرکت یک سیستم مدیریت پیشرفته اتوماسیون اداری استفاده می کنند تا زیر ساخت لازم برای انتقال صوت و صدا و تصویر همه را در یک جا داشته باشند اما از عمده استفاده های این شرکت از زبان برنامه نویسی پایتون می توان به استفاده از نرم افزار گرافیکی این شرکت برای کنترل خطوط هوایی و ترافیک هوایی استفاده کرد .

این شرکت از پایتون استفاده کرده تا بر بخش کنترل برج و ترافیک هوایی بخش برج و فرودگاه تمرکز کند. این ابزارها توسط اپراتور های  ترافیك هوایی برای ردیابی شرایط آب و هوایی ، كنترل روشنایی باند و برای نظارت و كنترل ابزارهای كمك ناوبری استفاده می شوند.

یک نکته :

یکی از مشکلات  راه حل های کنترل ترافیک هوایی این است که فرودگاه ، تصویر نظارتی و روش های منحصر به فردی برای هر مشتری و الزامات خاص و متفاوت برای ظاهر و رفتار رابط کاربری نرم افزار های گرافیکی تحمیل می کند. بخش قابل توجهی از استقرار سیستم کنترل ترافیک هوایی سفارشی سازی

رابط گرافیکی آن است. به همین دلیل زبان برنامه نویسی که انعطاف بالایی برای همچین سیستمی داشته باشد به سختی یافت می شود اما باز هم پایتون با استفاده از کتابخانه گسترده خود می تواند به راحتی این مشکل را حل کند.

شرکت Frequentis به جای ایجاد هر نرم افزار برای یک مشتری یک نرم افزار اصلی تولید کرد که دارای حافظه 32 مگابایت رم و یک صفحه 12 اینچی لمسی بود . و یک نرم افزار طرح واسط گرافیکی به نام Panel View تولید کرد که مشابه نرم افزار هایی مانند Visual Studio بود .از این ابزار خود برای طراحی رابط های گرافیکی مختلفی استفاده کرد که هر کدام بر روی سیستم نرم افزاری به نام PanMachine کار می کرد .

تصاویری از نمونه کامل شده نرم افزار

با استفاده از این نرم افزار تولید شده ، توسعه دهندگان Frequentis می توانند به سرعت نمونه ای از طرح را در جلوی مشتری بکشند و تعداد کارگاه های طراحی مشتری را که در  جلسه یک راه حل ضروری است ، بسیار کاهش می دهد.

نرم افزار فوق ابتدا به زبان برنامه نویسی Lua نوشته شد که مشکلات فراوانی را برای توسعه دهندگان و همچنین برنامه نویسان به وجود آورد که دیگر این مشکل زیاد مهم نیستند و در این مقاله به تحلیل تخصصی این نرم افزار نخواهیم پرداخت اما در کل پایتون گزینه مناسب ترین نسبت به Lau بود .

بعد از تکمیل پروژه در شرکت Frequentis اداره مرکزی هواپیمایی فنلاند یعنی FCAA می خواست از این پروژه نه تنها در سیستم های PowerPanel ، بلکه در یک مرورگر تحت وب مثل فایرفاکس و یا گوگل کروم هم استفاده کند و این موضوع به قدری اهمیت داشت که نرم افزار دوباره باز نویسی شده از آن جایی که خود پایتون در زبان سی نوشته شده نرم افزار در PowerPanel اجرا شده و با استفاده از کتاب خانه Jython که یک کتاب خانه جاوا است در پایتون نوشته شده مشکل مرورگر تحت وب این نرم افزار هم حل شد .

نتیجه گیری :

پایتون این امکان را در برنامه نویسی به ما می دهد تا از تمامی کتاب خانه آن به خوبی استفاده کنیم و نیاز های حساس مشتری را در هر زمانی بر طرف کنیم .

تنایج بزرگ در این نرم افزار :

  • مدیریت خطای زمان ، مکان یابی و رفع مشکلات در کد زدن را آسان تر می کند.
  • نرم افزار های تولید شده در زبان برنامه نویسی پایتون حتی بعد از اتمام پروژه قابلیت انعطاف بالایی دارد حتی بر روی سخت افزار های مثل PowerPanel
  • کتابخانه های استاندارد گسترده پایتون امکان توسعه سریع عملکرد را بدون استفاده از نوشتن دوباره یک نرم افزار فراهم می کند.
  • نحو بسیار تمیز و ساختار برنامه محور پایتون ، خواندن و حفظ کد را آسانتر می کند.

 

یک توصیه از شرکت Frequentis  در مورد زبان برنامه نویسی پایتون !

از زمانی که ما از زبان برنامه نویسی پایتون در توسعه نرم افزار های خود حالا به هر شکلی چه در دستگاه های سخت افزاری و یا نرم افزاری خود استفاده کرده ایم سرعت توسعه ما 3 برابر افزایش یافته است .

مدیر قسمت توسعه نرم افزار TAPtools شرکت Frequentis

 

منبع : https://www.python.org/success-stories/frequentis-taptools-python-in-air-traffic-control/

محمدرضا حسنی

224 مطلب منتشر شده

دانش آموخته رشته فناوری اطلاعات / موسس پایتونی ها

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب پرمخاطب پایتونی ها

pip چیست ؟!

Pip چیست؟

3
دقیـقه مطالعه
ادامه ...
Django logo

جنگو (Django) چیست؟

3
دقیـقه مطالعه
ادامه ...

محصولات فروش پایتونی ها

%60
تخفیف

آموزش فیگما (Figma)

30,000 تومان
3
%69
تخفیف

آموزش برنامه نویسی پایتون

35,000 تومان
2