021-71053903 [email protected] پشتیبانی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 الی 16

جاوا اسکریپت چیست؟

جاوا اسکریپت چیست؟

جاوا اسکریپت یک زبان سمت کاربر و سمت سرور است که برای ایجاد تعامل با صفحات وب بکار میرود.

اولین بار با اسم Livescript توسط شرکت نت اسکیپ معرفی شد و بعدها تغییر نام داد. البته جالب است بدانید JavaScript نه از نظر ساختار و نه از نظر مفاهیم،شباهتی به زبان جاوا ندارد و این تشابه اسمی، در حد همان کلمات و نام و نشان باقی مانده است. 

بطورکل اگر بخواهیم آن را را توصیف کنیم یک زبان سمت کاربر و سمت سرور است که برای ایجاد تعامل با صفحات وب بکار میرود. زمانی که شما با CSS  فرم ظاهری سایت را تغییر می دهید و با HTML اسکلت یا بدنه سایت خود را میسازید با جاوا اسکریپت میتوانید نحوه عملکرد صفحات وب راکنترل کنید

اگر بخواهیم ساده تر توضیح بدهیم JavaScript صفحات شما را از حالت استاتیک (صفحاتی که هیچ گونه عملکرد یا حرکتی انجام نمیدهند وصرفا جنبه ی ظاهری سایت هستند) به یک صفحه ی تعاملی تبدیل میکند منظور از تعاملی این است که شما میتوانید یک سری فرمان ها به دکمه ها بنرها اسلاید ها عکس ها چیزی که در صفحه وب شما وجود دارد بدهید.

کاربرد های JavaScript چیست؟

عمدتا برای برنامه ای مبتنی بر وب مورد استفاده قرار میگیرد اما از جاوا اسکریپت در نرم افزار سرور ها و کنترل های سخت سخت افزاری  نیز استفاده میشود.

بطور مثال از React native  و JavaScript برای ساخت اپلیکیشن های موبایل برای پلتفرم های مختلف استفاد می شود، میتوان همچنین از آن برای ساخت بازی های مرورگر نیز استفاده کرد، و صد البته  از فریمورک های مانند Express.JS  و  Node.js که برمبنای جاوا اسکریپت است برای ساخت وب سرورهای ساده و توسعه زیرساخت‌های  back-end نیز استفاده کرد.

جاوا اسکریپت چگونه کار میکند؟

جاوا اسکریپت از موتور های پردازشی برای جاوا اسکریپت استفاده می کند که در هر مرورگر فرق میکند.

1_موتور V8 برای مرورگرهای اپرا و کروم

2_موتور SpiderM onkey برای فایرفاکس

3_موتورهای Trident و Chakra برای ورژن‌های مختلف اینترنت اکسپلورر

4_موتور ChakraCore برای مرورگر Edge

5_موتورهای N itro و SquirrelFish برای مرورگر سافاری

این موتورها در ابتدا کدهای آن را ترجمه می‌کند. سپس اسکریپت‌ها را به زبان ماشین کامپایل می‌کنند تا در نهایت کدها اجرا شوند, این زبان برنامه نویسی تقریبا بر روی تمام پلتفرم ها با استفاده از  JavaScript Virtual Machine قابل اجراست.

برای یادگیری JavaScript ما w3schools.com را به شما پیشنهاد میکنیم.

وبلاگ سایت پایتونی ها

دانیال شاهی

12 مطلب منتشر شده

علاقه مند به برنامه نویسی و طراحی سایت مخصوصا با زبان پایتون علایق شخصی ویدیوگیم، فیلم،موزیک،تولید محتوای ویدیویی و هر چیزی که به دنیای تکنولوژی مربوط باشه.

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب پرمخاطب پایتونی ها

محصولات فروش پایتونی ها

%60
تخفیف

آموزش فیگما (Figma)

30,000 تومان
3
%69
تخفیف

آموزش برنامه نویسی پایتون

35,000 تومان
2