021-71053903 [email protected] پشتیبانی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 الی 16

مونگو دیبی چیست؟

مونگو دیبی چیست؟

مونگو دیبی یکی از معروف ترین پایگاه داده های  no sql است  که بیشتر در پروژه هایی با حجم بالای داده استفاده میشود.

یکی از معروف ترین پایگاه داده های  no sql است  که بیشتر در پروژه هایی با حجم بالای داده استفاده میشود. این یک پایگاه داده پلتفرمی متن باز و رایگان است که در ویندوز مکینتاش و لینوکس قابل استفاده است. مقادیر ذخیره شده در مونگو دیبی با دو کلید اولیه (Primary Key) و ثانویه (Secondary Key) مشخص میشود.

مقادیر مونگو شامل مجموعه ای از سند های مختلف با اندازه متفاوت است که این مسئله نشان میدهد مونگو دیبی میتواند داده هایی با ساختار پیچیده  مانند داده های سلسه مراتبی و یا آرایه ای را در خود ذخیره کند.

ویژگی های مونگو دیبی چیست؟

مستند گرا بودن مدل ذخیره داده‌ها: این ویژگی ها مونگو را منعطف تر و مقیاس پذیرتر نسبت به دیتابیس های رابطه ای میکند .

همانند سازی:(Replication)  دراین روش از یک داده کپی تهیه میشود و در بخش های دیگر پایگاه داده ذخیره میشود که در صورت از بین رفتن بتوان از این داده های کپی شده بجای داده اصلی جایگزین استفاده کرد.

دسترسی به کلید ها : داده ها با کلید اولیه (Primary Key) و ثانویه  (Secondary Key ) قابل دسترسی هستند و هر فیلدی قابلیت کلیک شدن دارد این امر زمان و سرعت پردازش را سریع تر میکند.

تقسیم و مدیریت داده با شاردینگ:(Sharding)  شاردینگ دیتابیس را به چند زیر بخش تقسیم میکند تا روند پاسخگویی به در خواست های سرور بالا برود.

روش کار مونگو دیبی چیست؟

مونگو داده ها را به شکل سند در  رکورد  (Record)نگهداری میکند. سند ها در مونگو  یا از نوع Binary JSON یا BSON هستند و دارای کلید و مقدار هستند، برای اجرای کد های مونگو باید از طریق رابط تعاملیه دیتابیس و برنامه نویس اختصاصی مونگو یعنی مونگو شل (mongo shell) استفاده کنید، شما میتوانید درآن با ارسال کوئری داده ها را بروز رسانی میکند.

مونگو دیبی را میتوانید از سایت اصلی آن دریافت کنید.

مقالات بیشتر:

1_ پایتون زبان برنامه نویسی محبوب برای برنامه های تلفن همراه

2_ امنیت شبکه چیست ؟!

3_ DJANGO چیست؟ دلیل محبوبیت فریم ورک

4_ پلت فرم Pyramid چیست؟

دانیال شاهی

12 مطلب منتشر شده

علاقه مند به برنامه نویسی و طراحی سایت مخصوصا با زبان پایتون علایق شخصی ویدیوگیم، فیلم،موزیک،تولید محتوای ویدیویی و هر چیزی که به دنیای تکنولوژی مربوط باشه.

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب پرمخاطب پایتونی ها

DBMS چیست؟!

3
دقیـقه مطالعه
ادامه ...

محصولات فروش پایتونی ها

%60
تخفیف

آموزش فیگما (Figma)

30,000 تومان
3
%69
تخفیف

آموزش برنامه نویسی پایتون

35,000 تومان
2