021-71053903 [email protected] پشتیبانی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 الی 16

Pip چیست؟

Pip چیست؟

pip یک نصب کننده پکیج در پایتون است که با استفاده از این pip می توانیم python package index و ایندکس های دیگر را نصب کنیم.

کار اصلی PIP :

همانطور که گفته شد pip یک ابزار مدیریت برای ما است و علاوه بر نصب میتوانیم کار های دیگری نیز صورت دهیم مثلا به روز رسانی یا حذف یک پکیج از جمله این کار هاست

دستور پیدا کردن ورژن PIP
pip --version

 

به شکل بهتر می توانیم بگوییم که pip یک standard package manager برای پایتون است که به شما اجازه می دهد که پکیج های دیگری که عضو python standard library نیستند را به راحتی اضافه کنیم.

خیلی در مورد پکیج صحبت شد اما بیایم بگوییم خود این پکیج ها چه چیزی هستند , در واقع پکیج ها شامل تمامی فایل هایی است که شما برای یک ماژول نیاز دارید.

بعد از این که این پکیج ها نصب شدند هم به این صورت در پایتون استفاده می شوند:

import packageName

 

اگر که شما از زبان دیگری به سمت پایتون آمده باشید ممکن است این مفهوم برای شما آشنا باشد چرا که زبان هایی مثل javascript از npm  و Ruby از gem و .NET از NuGet برای مدیریت پکیج های خود استفاده می کند و در پایتون هم همانطور که گفته شد از pip استفاده می شود.

نصب کننده پایتون در ابتدای کار به صورت پیش فرض خودش pip را برای ما همراه با python نصب میکند , در نسخه های python 2.7.9 به بعد در سری پایتون ۲  و در نسخه های python 3.4 به بعد در سری پایتون ۳ به صورت پیش فرض همراه با پایتون pip نصب می شود و در حالت آماده برای استفاده قرار می گیرد. البته ممکن است اگر که شما از نسخه های قدیمی تر پایتون استفاده می کنید pip بر روی آن نصب نباشد برای این کار می توانید به این وب سایت سر بزنید و نحوه نصب آن را به صورت دقیق ببینید.

روش نصب کردن پکیج ها با pip هم بسیار ساده است:

pip install packageName

 

همانطور که گفته شد pip یک ابزار مدیریت برای ما است و علاوه بر نصب میتوانیم کار های دیگری نیز صورت دهیم مثلا به روز رسانی یا حذف یک پکیج از جمله این کار هاست

روش حذف یک پکیج هم به صورت زیر می باشد:

pip uninstall packageName

 

از ویژگی های خوب pip اگر بخواهیم بگوییم می توانیم به مواردی مثل این اشاره کنیم که کار نصب را برای پایتون بسیار ساده می کند به این صورت که به صورت اتوماتیک دانلود و ساخت و نصب پکیج های پایتون را انجام می دهد و دیگر ما را درگیر مراحل نصب یک پکیج نمی کند.

برای این که ببینید ورژن pip نصب شده بر روی سیستم شما به چه صورت است می توانید از  کامند زیر استفاده کنید

pip --version

 

برای کسب اطلاعات دقیق و رسمی تر در مورد pip میتوانید به وب سایت رسمی آن سر بزنید.

محمدرضا حسنی

224 مطلب منتشر شده

دانش آموخته رشته فناوری اطلاعات / موسس پایتونی ها

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات فروش پایتونی ها

%60
تخفیف

آموزش فیگما (Figma)

30,000 تومان
3
%69
تخفیف

آموزش برنامه نویسی پایتون

35,000 تومان
2