021-71053903 [email protected] پشتیبانی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 الی 16

پروتکل SMTP چیست ؟!!

پروتکل SMTP چیست ؟!

SMTP مخف simple mail transfer protocol یکی از پروتکل‌های TCP/IP برای ارسال و دریافت نامه‌های الکترونیکی است. این پروتکل به دلیل محدودیت‌هایی در نگهداری نامه‌ها، معمولا با پروتکل‌های POP3 یا (post office protocol3) یا (internet message access protocol) IMAP استفاده می‌شود.

SMTP  برای کاربران امکان ذخیره نامه‌ها را روی یک سرور یا دانلود آنها را از سرور فراهم می‌کند. در حقیقت می‌توان گفت، SMTP برای ارسال نامه‌ها و POP3 یا IMAP برای دریافت نامه‌ها به کار می‌روند.

پروتکل smtp معمولا از پورت ۲۵ برای ارسال نامه‌ها استفاده می‌کند. پروتکل PEP3  رایج‌ترین پروتکل استاندارد برای دریافت نامه‌ها به‌شمار می‌آید که از پورت ۱۱۰ برای دریافت نامه استفاده می‌کند. در کنار این پروتکل IMAP هم وجود دارد. پروتکل smtp در واقع پروتکلی است که جهت انتقال پست الکترونیکی استفاده می‌شود. این پروتکل استاندارد اینترنتی برای ارسال پست الکترونیکی در میان پروتکل‌های شبکه‌ است. این تعریف جز تعاریف اولیه پروتکل smtp در علم شبکه بود و آخرین تعریف و نسخه به‌روزرسانی شده آن SMTP گسترش یافته (ESMTP) را شامل می‌شود. امروزه این پروتکل به طور گسترده استفاده می‌شود.

تعداد زیادی سرور SMTP به صورت رایگان وجود دارد که می‌توان به خوبی از آنها استفاده کرد.

SMTP توسط RFC 821 تعریف گردید و در RFC 5321 به روز آوری شده است که همان  SMTP پیشرفته

می باشد که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد این نوع از پورت smtp با شماره ی ۵۸۷ برای ارسال ایمیل استفاده می شود. اتصالات SMTP توسط  گواهینامه SSL امن می شوند که این پروتکل  به شکل  SMTPs  تغییر می یابد.
SMTP یک پروتکل ویژه انتقال پست الکترونیکی است. به عبارت ساده‌تر، سرور SMTP، مانند وب سرور ،  یک رایانه است که مانند مسیریاب عمل می‌کند. هنگامی که پیام‌های پست الکترونیکی را از کاربران دریافت می‌کند آنها را به گیرندگان مورد نظر می‌فرستند. سرورهای SMTP از پروتکل‌های ساده انتقال پست الکترونیکی یا برنامه ارسال پست الکترونیکی یونیکس استفاده می‌کنند. اغلب پیام‌ها باید از میان سرورهای مختلفی عبور کنند تا به مقصدشان برسند.
قبل از برقراری ارتباط با افراد از طریق پست الکترونیکی لازم است دستوراتی برای تنظیم و آزمایش سرور SMTP و همچنین تغییراتی را در ISS اعمال کنید.

پیش از ادامه مقاله لازم است بدانید در صورتیکه وب سایت شما وردپرس باشد، تنظیمات SMTP تنها کافیست یک افزونه ایمیل وردپرسی نصب و با چند کلیک آنرا تنظیم و راه اندازی کنید.

برخی ویژگی های smtpچیست ؟

برخی توابع ارسال ایمیل را پشتیبانی نمی کند .

مسائل امنیتی مشخص شده در X.400 در پروتکل smtp رعایت نمی شود.

این پروتکل بسیار ساده می باشد.

از دیگر محدودیت های این پروتکل این است که تنها برای ارسال ایمیل استفاده می شود در واقع پروتکل ارسال ایمیل می باشند و توانایی دریافت آنها را ندارد.به علاوه  استفاده از آن بستگی به تنظیمات ISP و یا شبکه دارد.در مقابل آن مهمترین مزیتIMAP سرعت آن است و تنها با یک درخواست کوچک ایمیل ها دانلود می شوند. SMTP جهت رساندن ایمیل به سرور گیرنده از MTA (mail transfer agent) استفاده می کند.

فرق imap با pop3

POP3 و IMAP دو پروتکل مختلف هستند که برای دسترسی به ایمیل استفاده می شوند. POP پروتکل اداره پست است در حالی که IMAP پروتکل دسترسی به پیام رسانی اینترنتی است.

Mail server چیست ؟

در میل سرور چیست بایستی گفت  هر ایمیلی که ارسال می شود از طریق یک سری از سرورهای پست الکترونیکی در طول مسیر به گیرنده مورد نظر خود منتقل می کند. اگرچه ممکن است به نظر برسد که یک پیام فوراً ارسال

می شود اما واقعیت این است که یک سری عملیات پیچیده برای انتقال صورت می گیرد. بدون این عملیات از سرورهای پست الکترونیکی ، شما فقط قادر به ارسال ایمیل به افرادی خواهید بود که دامنه های آدرس ایمیل با خود شما مطابقت دارند.

SMTP relay چیست ؟

در ابتدای این پست توضیح دادیم که پروتکل SMTP چیست ، که  پروتکل ارسال ایمیل های خروجی از یک سرور به سرور دیگر است.یک سرویس SMTP relay (همچنین به عنوان ارائه دهنده پروتکل SMTP نیز شناخته  

می شود) SMTP relay خدماتی است که به یک فرستنده کمک می کند تا با روت کردن ایمیل از طریق یک شخص ثالث مورد اعتماد ، ایمیل ارسال کند و معامله ای را انجام دهد. خدمات SMTP relay تمام فناوری و تخصص اساسی را برای کمک به مشاغل در ارسال ایمیل از طریق SMTP فراهم می کند.

پروتکل SMTP چیست ؟!

SMTP مخف simple mail transfer protocol یکی از پروتکل‌های TCP/IP برای ارسال و دریافت نامه‌های الکترونیکی است

مقالات بیشتر :

pythoniha.ir

محمد محمدپور

34 مطلب منتشر شده

محمد محمد پور علاقه مند به برنامه نویسی پایتون شاخه ی امنیت تست و نفوذ کارشناس IT دانشگاه کرج علاقه های شخصی ویدیو گیم فیلم موزیک

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات فروش پایتونی ها

%60
تخفیف

آموزش فیگما (Figma)

30,000 تومان
3
%69
تخفیف

آموزش برنامه نویسی پایتون

35,000 تومان
2