021-71053903 [email protected] پشتیبانی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 الی 16

تفاوت های بین MongoDB و MySQL چیست؟

تفاوت های بین MongoDB و MySQL چیست؟

اخیراً شاهد افزایش تنوع و حجم داده ها بودیم. بنابراین ، بانکهای اطلاعاتی غیر مرتبط یا فروشگاههای داده NoSQL مانند MongoDB به بانک اطلاعاتی go-to تبدیل شده اند تا پویایی در تجارت را برطرف کرده و نیازهای جدید معماری در حال تغییر و منظر طراحی برنامه های کاربردی را برآورده سازند.

اگر مقالات مربوط به مونگو دیبی چیست؟! و آموزش نصب مونگو دیبی را ندیدید پیشنهاد می کنیم حتما یک سر به این مقالات بزنید.

بگذارید برخی از تفاوت های بین این دو پایگاه داده را به تفصیل در بخش های بعدی بررسی کنیم.

ساختار داخلی

MySQL DB: MySQL داده های خود را به صورت ردیف ها و ستون ها در جداول نگه می دارد و از SQL برای دسترسی به داده ها از جداول استفاده می کند. این شبیه به هر سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای مانند Oracle ، MS SQL Server و غیره است. MySQL از طرحواره های پایگاه داده برای ترسیم ساختار داخلی خود استفاده می کند که به ردیف های جدول نیاز دارد تا ساختار مشابهی با مقادیر نشان داده شده با نوع داده خود داشته باشد.

MongoDB:MongoDB داده ها را به صورت JSON (JavaScript Object Notation) مانند قالب BSON (binary-encoded format behind the scenes) ذخیره می کند که می تواند ساختار داده های متنوعی داشته باشد. BSON مدل JSON را گسترش داده و انواع داده ها ، زمینه های سفارش داده شده و موارد بیشتری را ارائه می دهد. اجرای آن بسیار سبک و قابل عبور است.

برای بهبود سرعت بازیابی پرس و جو ، MongoDB می تواند داده های مرتبط را با هم جمع کرده و ذخیره کند ، که توسط زبان پرس و جو بسیار خاص خود (زبان جستجوی MongoDB) قابل دسترسی است. بر خلاف MySQL DB ، که دارای نمایه ای برای نمایانگر ساختار داخلی آن است ، MongoDB schema-agnostic است ، بنابراین به شما امکان می دهد بدون نیاز به تعریف ساختار داخلی قالب یا اسناد در ابتدا قالب و اسناد ایجاد کنید. این قالب ها یا اسناد را می توان با اضافه کردن یا حذف فیلدها به راحتی تغییر داد و یا در غیر این صورت به عنوان جفت ارزش کلیدی نامید.

زبان پرس و جو

MySQL DB: MySQL DB مانند سایر RDBMS از SQL استاندارد پیروی می کند. مثالهای زیر را ببینید .

Selecting from employee table:

Select * from employee;

Inserting to employee table:

INSERT INTO employee (emp_id, dept, status) VALUES (‘1234’, ‘HR’, ‘A’)

Updating employee table:

UPDATE employee SET dept = ‘Finance’ WHERE Empid = 1234;

MySQL می تواند در مقابل حملات تزریق SQL آسیب پذیر باشد زیرا مقادیر بر خلاف MongoDB مستقیماً به جای اشیا یا اسناد به دیتابیس منتقل می شوند.

MongoDB :MongoDB از زبان پرس و جو خود استفاده می کند ،اجازه دهید آنها را در زیر مشاهده کنیم .

Selecting from employee table:

db.find.employee()

Inserting to employee table:

db.employee.insert ({emp_id:’1234’, dept:’HR’, status:’A’})

Updating employee table:

db.employee.update({Empid:{$eq:1234}},{$set{dept:’Finance’}},{multi:true})

از آنجا که MongoDB از querying object استفاده می کند ، جایی که قالب ها یا اسناد در زمان اجرا به پرس و جو DB منتقل می شوند ، خطر حمله را کاهش می دهد زیرا هیچ زبانی SQL برای تجزیه و شناسایی داده های منتقل شده وجود ندارد.

تکرار / خوشه بندی

MySQL DB: بانک اطلاعاتی MySQL از تکرار استاد و برده و همانند سازی استاد-استاد مشابه سایر سیستم های مدیریت پایگاه داده رابطه ای پشتیبانی می کند. تکثیر چند منبع در پایگاه داده MySQL همچنین به شما امکان می دهد از چندین پایگاه داده اصلی به طور موازی تولید مثل کنید. اگر تنظیمات استاد برده متفاوت باشد یا بار عملیات در نوسان باشد ، تأخیرهای تکرار می توانند رخ دهند.

MongoDB: برعکس ، MongoDB از تکثیر داخلی ، سایه زنی و انتخابات خودکار پشتیبانی می کند. با استفاده از انتخابات خودکار ، می توانید پایگاه داده ثانویه را تنظیم کنید که می تواند به طور خودجوش عملکرد را در صورت عدم موفقیت پایگاه داده اصلی در هر نقطه از زمان ، به عهده بگیرد.

مفهوم سایه زنی (معماری بدون هیچ چیز مشترک) اجازه می دهد تا مقیاس بندی افقی را بدست آورید ، که دستیابی به آن در پایگاه داده MySQL که فقط از مقیاس گذاری عمودی پشتیبانی می کند ، دشوار است. MongoDB برای ایجاد چندین نسخه از داده های ذخیره شده داخلی ، از ماکت استفاده می کند. هر یک از اعضای ماکت می توانند در هر مقطع زمانی نقش یک بانک اطلاعاتی اصلی یا فرعی را داشته باشند. عملیات دیتابیس مانند خواندن ، نوشتن و حذف ها به طور پیش فرض در ماکت اصلی انجام می شود و سپس در ماکت های ثانویه تکرار می شود.

اصطلاحات و مفاهیم

MySQL DB: مفهوم MySQL امکان تکثیر و سایه زنی کارآمد را نمی دهد ، اما می توان با استفاده از اتصالات به داده های مرتبط دسترسی پیدا کرد ، که این امر تکرار را به حداقل می رساند.

MongoDB: MongoDB با در دسترس بودن و مقیاس پذیری بالا در ذهن طراحی شده است و شامل تکرار داخلی و سایه زنی است.

تفاوت بین این دو پایگاه داده در زیر در اصطلاحات دیتابیس توضیح داده شده است.

MySQLMongoDB
ACID TransactionsACID Transactions
TableCollection
RowDocument
ColumnField
JOINs$lookup & $graphLookup
GROUP_BYAggregation Pipeline

امنیت

MySQL DB از یک مدل امنیتی مبتنی بر امتیاز استفاده می کند. این کار هر کاربر را تأیید می کند و آنها را با امتیازاتی در یک پایگاه داده خاص مانند CREATE ، SELECT یا INSERT تسهیل می کند. در لایه حمل و نقل ، MySQL DB از اتصالات رمزگذاری شده بین مشتری و سرور با استفاده از SSL استفاده می کند.

MongoDB برخلاف MySQL DB ، MongoDB از یک تأیید اعتبار یا کنترل دسترسی مبتنی بر نقش با مجموعه ای از امتیازات استفاده می کند. بسته امنیتی آن شامل احراز هویت ، حسابرسی و مجوز است. همچنین می توان برای اهداف رمزگذاری و رمزگشایی از Transport Layer Security و Secure Sockets Layer استفاده کرد. این شرط یا تسهیلات تضمین می کند که بانک اطلاعاتی فقط در دسترس کاربر یا مشتری مورد نظر باشد.

نمایندگی داده ها

MySQL DB: تفاوت بین نحوه ذخیره و نگهداری داده ها در هر دو پایگاه داده نسبتاً متفاوت است. MySQL ، داده ها را به صورت ردیف های جدول ، دقیقاً مانند هر سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای ، ذخیره می کند.

سابقه ای در MySQL DB مانند زیر خواهد بود ،

Emp ID Emp Name Dept Status

1234 ABCD HR Active

MongoDB: MongoDB داده ها را در قالب اسناد مشابه JSON ذخیره می کند. مثالی در زیر ،

{

Emp_id: 1234,

Emp_name:”ABCD”,

Dept:”HR”,

Status:”A”

}

مقیاس پذیری

MySQL DB: در بسیاری از مواقع ، اکثر بانکهای اطلاعاتی SQL مانند MySQL DB ، Oracle ، SQL سرورها به صورت عمودی مقیاس پذیر هستند ، به این معنی که می توانید با افزایش مشخصات CPU یا RAM ، بار را در یک سرور واحد افزایش دهید.

MongoDB: اما از طرف دیگر ، پایگاه داده های NoSQL از نظر افقی قابل مقیاس هستند. این بدان معنی است که شما با تراشیدن یا اضافه کردن سرورهای بیشتر برای پایگاه داده NoSQL خود ترافیک بیشتری را کنترل می کنید و یک خوشه MongoDB با گره / سرورهای متعدد ایجاد می کنید. مشابه اضافه کردن کفپوش های بیشتر به همان خانه در مقابل اضافه کردن خانه های بیشتر به محله است. MongoDB یا NoSQL DB سرانجام می تواند تکامل یافته و غالب تر شود ، و این امر به مجموعه ای از داده های سیال بزرگ یا همیشه در حال تغییر تبدیل شده است.

مزایا و نقاط قوت

MySQL DB: MySQL یک پایگاه داده کاملاً مشهور است زیرا یک جامعه پشتیبانی گسترده وجود دارد ، و بطور گسترده ای مورد آزمایش و ثبات بالا قرار می گیرد. MySQL برای همه سیستم عامل های اصلی سیستم عامل مانند Linux ، Windows ، Mac ، BSD و Solaris در دسترس است. همچنین دارای آداپتورهای چند زبان برنامه نویسی مانند Node.js ، Ruby ، C # ، C ++ ، Java ، Perl ، Python ، PHP و غیره است. این پایگاه داده متن باز است و می تواند در چندین گره نیز تکرار شود.

MongoDB: MongoDB انعطاف پذیری را برای تغییر طرح خود بدون تغییر در داده های موجود به شما می دهد. همچنین می توانید ستون ها یا فیلدهای جدیدی را در یک مجموعه MongoDB اضافه کنید بدون اینکه روی عملکرد برنامه تأثیر بگذارد. این تا حد زیادی کاربر پسند است که هم توسعه دهندگان و هم سرپرستان می توانند از آن استفاده کنند.

در دسترس بودن بالا و ابر

MySQL DB: برای محیط های با ثبات ، MySQL DB روشهای دستیابی بهتری را ارائه می دهد. تهیه نسخه پشتیبان از MySQL ضروری نیست ، زیرا در حال حاضر یک نسخه تکثیر در داخل دارد. با این حال ، راه اندازی یک برده استاد در مقایسه با MongoDB نسبتاً کندتر است.

MongoDB: برای محیط های ناپایدار ، MongoDB یک تکنیک انتقال بهتر در مقایسه با MySQL DB ارائه می دهد. این امر به این دلیل است که گره های ثانویه فعال مدت زمان کمتری را برای انتخاب گره اولیه جدید در صورت خرابی یا عدم دسترسی به گره های اولیه نیاز دارد. علاوه بر این ، با توجه به همانند سازی داخلی ، ایجاد یک نسخه پشتیبان برای یک پایگاه داده MongoDB در مقایسه با MySQL نسبتاً سریع و آسان است زیرا دومی دارای پشتیبانی یکپارچه است.

همچنین ، راه حل های ذخیره سازی مبتنی بر ابر نیاز به یکنواخت و یکنواخت داده ها در سرورهای مختلف برای مقیاس بالا دارند. MongoDB می تواند حجم قابل توجهی از داده را نسبت به MySQL در مدت زمان کوتاه و با یک ویژگی داخلی خرد کردن بارگذاری کند ، و پارتیشن بندی و پخش داده ها در چندین سرور ساده است.

جاسازی داده ها

MySQL DB: MySQL DB گزینه ای از لانه سازی یا ویژگی تعبیه در درخواست یا قالب SQL را ارائه نمی دهد. می توانید در MySQL در یک جدول بپیوندید و در این صورت می توانید جدولهای بزرگتری را با زمینه های غیر ضروری به دست بیاورید. عملیات عضویت بسیار پرهزینه ، وقت گیر و پرتحرک هستند.

MongoDB: MongoDB یک روش جاسازی بهتر برای داده های مرتبط فراهم می کند. اگر فکر می کنید که این سند می تواند در آینده به طور بالقوه در اندازه رشد کند ، در MongoDB تصمیم می گیرید که داده ها را در یک فیلد قرار دهید یا داده های مجموعه داده دیگری را ارجاع دهید. به عنوان مثال ، اگر می خواهید آدرس کارمندان و سایر اطلاعات را جمع آوری کنید ، می توانید به راحتی یک ساختار ساده مانند زیر در MongoDB داشته باشید ،

{

    id:1,

    name:’ABCD’,

    gender: ‘Male’,

    age:23,

    address:{

        City: ‘New Jersey,

        Street: ‘London’,

        Zip_code: 11243

    }

}

نتیجه

پایگاه داده های ارتباطی به دلیل روشی که امروز برنامه های کاربردی ساخته می شوند ، به سختی تحت فشار قرار می گیرند ، همراه با نرخ رشد بی سابقه ای در منابع داده و کاربران دسترسی به پایگاه های داده. MySQL و MongoDB هر دو دارای نقاط ضعف و مشکل هستند. اگر داده های شما نیاز به دستکاری یا معاملات چند ردیفی داشته باشد یا مجبور به نگهداری از سیستم میراث باشید ، یک پایگاه داده رابطه مانند MySQL DB می تواند انتخاب مناسبی برای سازمان شما باشد. از طرف دیگر ، اگر تعداد نسبتاً کمی از داده های معامله گر را در یک طرح استاتیک درهم آمیز دارید ، MySQL بهترین شرط بندی شماست. به عنوان یک زبان پرس و جو ، SQL یک استاندارد گسترده شناخته شده است و کمتر از منحنی یادگیری برای تیم شما استفاده می شود. با این حال ، اگر به یک بانک اطلاعاتی انعطاف پذیر ، طرحواره ای و agnostic نیاز دارید که می تواند با داده های بدون ساختار کار کند ، MongoDB ارزش عکسبرداری دارد.

منبع:.simplilearn.com

دانیال شاهی

12 مطلب منتشر شده

علاقه مند به برنامه نویسی و طراحی سایت مخصوصا با زبان پایتون علایق شخصی ویدیوگیم، فیلم،موزیک،تولید محتوای ویدیویی و هر چیزی که به دنیای تکنولوژی مربوط باشه.

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب پرمخاطب پایتونی ها

DBMS چیست؟!

3
دقیـقه مطالعه
ادامه ...

محصولات فروش پایتونی ها

%60
تخفیف

آموزش فیگما (Figma)

30,000 تومان
3
%69
تخفیف

آموزش برنامه نویسی پایتون

35,000 تومان
2