021-71053903 [email protected] پشتیبانی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 الی 16

مک آدرس چیست ؟!!

MAC Address مخفف عبارت Media Access Control Address به معنای “زیرلایه کنترل دسترسی به رسانه” بوده و یک آدرس فیزیکی ۶ یا ۸ بایتی است که توسط سازنده‌های کارت‌های واسط شبکه (قطعات سخت افزاری که امکان اتصال کامپیوترها به یکدیگر یا به یک شبکه را می‌دهند.) بر روی حافظه آن (اغلب بر روی ROM – حافظه فقط خواندنی) ذخیره می‌کنند. آدرس مک معمولاً آدرس فیزیکی (Physical Address) نیز خوانده می‌شود.

تمامی دستگاه‌هایی که به هر طریقی به یک شبکه متصل می‌شوند (از جمله تلفن‌های هوشمند، مودم‌های خانگی، لپ تاپ‌ها و…) دارای یک مک آدرس جداگانه هستند. به این ترتیب در یک شبکه داده‌ها به مقصد و واسط شبکه مشخص ارسال می‌شوند.

تفاوت شاخصی که یک آدرس MAC با یک آدرس IP دارد در این است که آدرس IP در پروتکل TCP/IP در یک لایه نرم افزاری تعیین می‌شود درحالی که آدرس MAC در لایه سخت افزاری بوده و به عبارت ساده تر یک آدرس فیزیکی از پیش تعیین شده بر روی کارت واسط شبکه است.

به عبارت ساده تر آدرس مک مثل یک آدرس خانه ثابت است (البته آدرس مک بعضاً قابلیت تغییر را دارد). این خانه درواقع همان رابط شبکه ما است. حال فرض کنید که در یک شهر با محدوده مشخص (شبکه) قرار داریم و یک نفر (از داخل شبکه) می‌خواهم پیغامی (پاکت‌های داده) را برای ما ارسال کند. فرد برای انجام این کار باید آدرس خانه مورد نظر را در دست داشته باشد. به این ترتیب پاکت‌های داده نیز برای انتقال در درون یک شبکه نیاز به آدرس‌های مک کارت‌های شبکه دارند.

NIC چیست؟

به همراه آدرس IP (که در لایه ی  نرم افزاری شبکه است) ، یک آدرس سخت افزاری نیز وجود دارد.  IPمعمولا به یک دستگاه اتصال اصلی در کامپیوتر به نام کارت رابط شبکه یا NIC مرتبط است. NIC در اصل یک کارت مدار رایانه ای است که امکان اتصال کامپیوتر شما را به یک شبکه  فراهم می کند. به عبارتی دیگر NIC  داده را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می کند که می تواند از طریق شبکه منتقل شود.

برای دسترسی به هر NIC  یک آدرس سخت افزاری وجود دارد که به عنوان MAC شناخته می شود. در جایی که آدرس های IP با TCP / IP (نرم افزار شبکه) مرتبط هستند ، آدرس های MAC به سخت افزار آداپتورهای شبکه وصل می شوند و به سخت افزار شبکه مربوط هستند.

آدرس MAC هنگام تولید در کارخانه، بر روی آداپتور شبکه نوشته می شود. این کارت کدگذاری شده، روی کارت رابط شبکه کامپیوتر شما (NIC) است و مختص آن است. چیزی به نام ARP (پروتکل قطعنامه آدرس) ، آدرس IP را به آدرس MAC  ارسال می کند. ARP مانند گذرنامه ای است که داده ها را از آدرس IP از طریق یک قطعه واقعی از سخت افزار رایانه دریافت می کند.

وجود هر دوی این سخت افزار و نرم افزار با هم ضروری است ، آدرس های IP و آدرس های MAC که با هم کار می کنند، و به این صورت داده ها را انتقال می دهند.

به همین دلیل ، گاهی اوقات آدرس MAC به عنوان آدرس سخت افزاری شبکه ، آدرس سوخته (BIA) یا آدرس فیزیکی شناخته می شود. در اینجا مثالی از آدرس MAC برای اترنت  به صورت زیر آورده شده است :

NIC: 00: 0a: 95: 9d: 68: 16

همانطور که احتمالاً توجه کرده اید ، آدرس MAC  ، شبیه به آدرس IP نیست. آدرس MAC دنباله ای است که معمولاً شامل شش مجموعه از دو رقم یا کاراکتر است که به وسیله ستون ها از هم جدا می شوند.

مک آدرس که  به فارسی مخفف “آدرس کنترل دسترسی رسانه” ترجمه می شود ، به رایانه های اپل مکینتاش مرتبط نیست. آدرس MAC یک شماره شناسایی سخت افزار است که به طور منحصر به فرد هویت هر دستگاه را در یک شبکه مشخص می کند. آدرس MAC در هر کارت شبکه مانند کارت اترنت یا کارت Wi-Fi ساخته می شود و بنابراین قابل تغییر نیست. مک‌آدرس، آدرس مک یا آدرس فیزیکی به انگلیسی: MAC address media access control address نشانی عددی است که به صورت سخت‌افزاری در کارت واسط شبکه در ابتدای تولیدش، در خود کارخانه، حک شده‌است. این نوع آدرس‌دهی موجب شناسایی منحصر به فرد کارت واسط شبکه در بین کارت‌ها می‌شود و برای ارتباط در لایه فیزیکی استفاده می‌شود. طول این آدرس ۶ یا ۸ بایت است.

برخی از سازندگان مشهور آداپتورهای شبکه یا NIC عبارتند از: دل ، بلکین ، نورتل و سیسکو. این تولید کنندگان همه، دنباله ی عددی ویژه ای با نام شناسه سازمانی منحصر به فرد یا OUI را در آدرس MAC قرار می دهند که آنها را به عنوان سازنده معرفی می کند. OUI معمولاً درست در جلوی آدرس است.

به عنوان مثال ، یک آداپتور شبکه با آدرس MAC “00-14-22-01-23-45” در نظر بگیرید. OUI برای ساخت این روتر ، سه عدد اول است: “۰۰-۱۴-۲۲”. در اینجا OUI برای برخی دیگر از سازندگان مشهور ارائه شده است.

دل: ۰۰-۱۴-۲۲

نورتل: ۰۰-۰۴-DC

سیسکو: ۰۰-۴۰-۹۶

بلکین: ۰۰-۳۰-BD

معمولا تولید کنندگان بزرگ تجهیزات شبکه، بیش از یک مجموعه OUI دارند.

شبکه ها و آدرس های MAC

تمام دستگاه های موجود در زیر شبکه یکسان ، آدرس های متفاوت MAC دارند. آدرس های MAC برای تشخیص مشکلات شبکه از جمله مشکلات مربوط به آدرس های IP بسیار مفید هستند.

آدرس های MAC برای تشخیص شبکه مفید هستند زیرا هرگز تغییر نمی کنند ، برخلاف یک آدرس IP پویا یا داینامیک،که می تواند هر از گاهی تغییر کند. برای سرپرست یا ادمین شبکه، آدرس MAC روشی مطمئن برای شناسایی فرستنده ها و گیرنده های داده ها  در زیر شبکه هست.

روترهای بی سیم و فیلتر MAC

در شبکه های بی سیم ، فرایندی به نام فیلتر MAC یک اقدام امنیتی برای جلوگیری از دسترسی ناخواسته شبکه توسط هکرها و مزاحمان است. در فیلتر آدرس MAC ، روتر طوری تنظیم شده است که ترافیک را فقط از آدرس های خاص MAC بپذیرد. به این ترتیب رایانه هایی که آدرس های MAC آنها تأیید شده باشد ، قادر به برقراری ارتباط از طریق شبکه خواهند بود حتی اگر از طریق DHCP به آنها IP جدید داده شود.

در همین حال ، هکری که یک آدرس IP شبکه را ربوده است مسدود می شود زیرا آدرس MAC آنها در لیست تأیید شده قرار نخواهد گرفت و فیلتر خواهد شد.

مقالات بیشتر :

پورت چیست ؟!!

مک آدرس چیست ؟!!

MAC Address مخفف عبارت Media Access Control Address به معنای “زیرلایه کنترل دسترسی به رسانه” بوده و یک آدرس فیزیکی ۶ یا ۸ بایتی است

محمد محمدپور

34 مطلب منتشر شده

محمد محمد پور علاقه مند به برنامه نویسی پایتون شاخه ی امنیت تست و نفوذ کارشناس IT دانشگاه کرج علاقه های شخصی ویدیو گیم فیلم موزیک

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات فروش پایتونی ها

%60
تخفیف

آموزش فیگما (Figma)

30,000 تومان
3
%69
تخفیف

آموزش برنامه نویسی پایتون

35,000 تومان
2