021-71053903 [email protected] پشتیبانی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 الی 16

پروتکل DHCP چیست و چگونه عمل می کند؟!

DHCP چیست؟

DHCP در حقیقت مخفف Dynamic Host Configuration Protocol بوده ، این پروتکل وظیفه تعیین خودکار عنوان IP Address را برای هر کلاینتی که به شبکه متصل می شود دارد بدون اینکه شما دخالتی داشته باشید و همچنین برای هر دستگاه متصل به شبکه یکسری تنظیمات مشخصی دارد تا کنترل و تسلط شما بر دستگاه ها آسان شود

DHCP

رزرو Reserved IP

در هر باری که دستگاه به شبکه وصل می شود یک پروسه ایی صورت میگیرد که در ادامه متذکر خواهم شد ، اما برخی از دستگاه ها روی شبکه به شکل اصلی وجود دارند که بهتر است اقدام به این پروسه و مراحل نشود چون اکثر مواقع این دستگاه ها مخصوص کنترل شبکه می باشند و در حالت تغییر آدرس ها روی شبکه تاثیر خواهند گذاشت لذا چیزی به نام رزرو آی پی IP صورت میگیرد به طوری که مجموعه ای از آدرس ها برای استفاده های این دستگاه ها رزرو می شوند و اصلا تغییر داده نخواهند شد بر عکس سایر دستگاه ها.

مدت اجاره lease duration

عبارت است از مدت زمانی که یک آدرس IP از وقتی که به شبکه متصل می شوید تا زمان مشخصی در دسترس باشد و بعد از این دوره ی چند دقیقه ایی یا ساعتی یا روزانه ، دستگاه به طور پویا بار دیگر درخواست می دهد و یا شما می توانید از طریق دستور ipconfig/renew اقدام به تجدید آدرس کنید.

DHCP چگونه عمل می کند؟

حالا بعد از خواندن چند خط بالا و مهمترین اصطلاحات مخصوص پروتکل DHCP ، سوال چگونگی عمل این پروتکل در شبکه پیش می آید و یا این که چگونه کلاینت متصل به شبکه به آدرس IP و سایر تنظیماتی که کمک به پیوستن به شبکه می کند دست پیدا خواهد کرد. این امر در چهار مرحله خلاصه می شود که در ادامه متذکر آن می شوم؛

کشف کردن DHCP Discover

وقتی یک کلاینت یا دستگاه تلاش می کند تا به شبکه متصل شود ، هیچ اطلاعاتی در مورد شبکه ندارد به همین خاطر برای دریافت اطلاعات اقدام به داده پراکنی بسته ایی می کند که به آن فرایند DHCP Discover گفته می شود ( یعنی بسته DHCP Discover در شبکه پخش می شود) که حاوی یکسری اطلاعات مانند آدرس مک Mac Address مخصوص دستگاه می باشد ، مک آدرس در این مرحله در واقع وسیله ایی برای اتصال است و منبع و سورس این بسته ، 0.0.0.0 می باشد ، چون گیرنده یا همان کلاینت هنوز IP address مخصوص در آن شبکه را ندارد و آن بسته به آدرس 255.255.255.255 مواجه می شود و این یعنی به تمام دستگاه های روی شبکه متصل است.

پیشنهاد DHCP Offer

زمانی که این بسته به شبکه ارسال می شود به همه ی دستگاه های موجود قبلی می رسد ، از جمله سرور DHCP ، که می فهمد کلاینتی می خواهد به شبکه بپیوندد در نتیجه برای جواب به آن دستگاه (منظور از مشتری ، گیرنده و دستگاه در نوشته همان کلاینت است) اقدام به ارسال بسته ایی از داده ها می کند و سرویس های خود را از طریق این بسته نمایش می دهد که حاوی یکسری اطلاعات می باشد مانند آی پی آدرس IP address و ماسک شبکه Subnet mask و مدت اجاره lease duration برای این آدرس ، که قبلا از آن صحبت شد ، و این مرحله ، مرحله ایی است که سرور DHCP روی دستگاه امکان پیوستن به شبکه را نمایش می دهد.

درخواست DHCP Request

در این مرحله کلاینت اقدام به پاسخ دادن مرحله قبل می کند یعنی مرحله درخواست پیوستن به شبکه با داده هایی که سرور DHCP فراهم کرده بود بنابراین بعد از دریافت آی پی آدرس ، به DHCP server جواب می دهد که پیشنهاد IP address و تنظیمات را قبول کرده است.

تایید DHCP Ack

در این مرحله که در حقیقت آخرین مرحله ی پیکربندی پروسه DHCP می باشد ، پس از دریافت بسته درخواست DHCP Request ، سرور یک پیام تاییدیه به همراه جزئیات شبکه مانند IP address و router address و subnet mask و غیره را ارسال می کند و مشتری طبق آن امکان پیکربندی خواهد داشت. و اگر اطلاعات ارسال شده به DHCP server صحیح باشد ، اتصال به شبکه صورت خواهد گرفت و در حالت شکست داده ها ، کلاینت این چهار مرحله را دوباره از سر می گیرد تا IP address و سایر اطلاعات مخصوص به آن شبکه را جهت اتصال دریافت کند.

پروتکل DHCP چیست

DHCP در حقیقت مخفف Dynamic Host Configuration Protocol بوده ، این پروتکل وظیفه تعیین خودکار عنوان IP Address را برای هر کلاینتی که به شبکه متصل می شود دارد.

مقالات بیشتر :

مک آدرس چیست ؟!!

محمد محمدپور

34 مطلب منتشر شده

محمد محمد پور علاقه مند به برنامه نویسی پایتون شاخه ی امنیت تست و نفوذ کارشناس IT دانشگاه کرج علاقه های شخصی ویدیو گیم فیلم موزیک

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات فروش پایتونی ها

%60
تخفیف

آموزش فیگما (Figma)

30,000 تومان
3
%69
تخفیف

آموزش برنامه نویسی پایتون

35,000 تومان
2