021-71053903 [email protected] پشتیبانی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 الی 16

تفاوت بین MY SQL با NOSQL

تفاوت بین MY SQL با NOSQL :My SQL از سیستم مدیریت پایگاه داده SQL  استفاده میکند که محصولی از شرکت مایکروسافت است.

زمانی NO SQL  یک نوع پایگاه داده است که حتما SQL  به محتویات مبتنی بر اسناد سیستم های مدیریت پایگاه داده غیر رابطه ای(Document-based contents of the non-relational database management systems) دسترسی داشته باشد.ساختار سازی و استاندارد سازی پایگاه داده برای پایگاه داده رابطه ای با MySQL  ضروری است. از طرف دیگر NoSQL اجازه می دهد تا داده های بدون شکل و غیر مرتبط به ازای هر درخواست کاربر، ثابت و به کار گرفته شود.

MY SQL

MySQL از نظر ماهیت ، رابطه ای است زیرا تمام داده ها در جداول مختلف ذخیره می شوند و روابط با استفاده از کلیدهای اصلی (primary keys) یا کلیدهای دیگر معروف به کلیدهای خارجی (foreign keys) برقرار می شوند.

MySQL سریع و آسان برای استفاده از یک پایگاه داده رابطه ای است که توسط مشاغل بزرگ و کوچک به همان اندازه مورد استفاده قرار می گیرد. دلایل محبوبیت پایگاه داده های رابطه ای مانند MySQL وجود دارد.

 این برنامه با دستیابی به یک زیر مجموعه بزرگ از قابلیت های گران و قدرتمند بسته های پایگاه داده به خودی خود بسیار قدرتمند است .

یک شکل زبان استاندارد  که بعنوان یک زبان داده ای مشهور در پایگاه داده MY SQL  استفاده میشود SQL  نام دارد  SQL .می تواند بر روی بسیاری از سیستم عامل ها و با زبان های زیادی مانند C ++ ، PHP ، Java ، C و غیره کار کند. یکی از مهمترین مزیت های MySQL این است که قابل تنظیم است زیرا مجوز GPL به برنامه نویسان اجازه می دهد تا نرم افزار MySQL را متناسب با محیط خاص خود تغییر دهند.

NO SQL

ساختار داده ای که توسط پایگاه داده NoSQL استفاده می شود بسیار متفاوت از اطلاعاتی است که در یک پایگاه داده رابطه ای مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از عملیات در NoSQL سریعتر از پایگاه داده های رابطه ای مانند MySQL است. ساختار داده های مورد استفاده در پایگاه داده های NoSQL همچنین قابل انعطاف و مقیاس پذیر تر از پایگاه های داده رابطه است.

یک دلیل اصلی برای این ساختار داده های مختلف می تواند با سادگی طراحی ، مقیاس پذیری (scaling) افقی ساده تر به خوشه های ماشین ها (clusters of machines) و کنترل بیشتر بر در دسترس بودن.

پایگاه داده های NoSQL در درجه اول در داده های بزرگ و وب اپلیکشن های  real-time استفاده می شوند. این نوع بانکهای اطلاعاتی در اوایل قرن بیست و یکم محبوبیت اش افزایش یافت. دلیل اصلی این افزایش ناگهانی می تواند گفته شود که توسط شرکت هایی مانند فیس بوک ، آمازون و گوگل ایجاد شده است.

اکثر بانکهای اطلاعاتی NoSQL توسط سازگاری نهایی هدایت می شوند و این بدان معنی است که تغییرات پایگاه داده به همه گره ها در میلی ثانیه پخش می شود. بنابراین ممکن است داده های بروز نشده بلافاصله نمایش داده شود که این یک مشکل است ک به آن stale reads  (کهنه خوانی)گفته میشود.

در حالی که پیاده سازی هر پایگاه داده مستند محور(document-oriented) در جزئیات تعریفی متفاوت است ، اما همه این ها فرض بر این گرفته میشود که اسناد کپسولی سازی (documents encapsulate) شده و داده های رمزنگاری شده در برخی از قالب های استاندارد رمزگذاری شده است.

اسناد در پایگاه داده از طریق کلید منحصر به فرد (unique key)که نشان دهنده سند است مورد بررسی قرار می گیرند. علاوه بر جستجوی کلیدی که توسط یک key-value انجام شده است ، این پایگاه داده همچنین API یا یک زبان query را ارائه می دهد که اسناد را بر اساس محتویات آنها بازیابی می کند.

مقایسه سر به سر بین MySQL و NoSQL (اینفوگرافیک)

……………………………………………………………………………………………………………………………….

تفاوتهای کلیدی بین MySQL و NoSQL

هر دو گزینه محبوب در بازار هستند. اجازه دهید برخی از تفاوت های اساسی را مورد بحث قرار دهیم:

MySQL یک پایگاه داده رابطه ای است که مبتنی بر طراحی جداول است در حالی که NoSQL از نظر ماهیت با طرح مبتنی بر اسناد غیر وابسته است.

MySQL یک پایگاه داده جا افتاده است که بازار عظیم IT را در بر می گیرد ، در حالی که پایگاه داده های NoSQL انتخاب بعدی هستند ، ولی از این رو محبوبیت زیادی را در بین غول های بزرگ IT کسب کرده اند.

بانک اطلاعاتی MySQL با بازار مستقر در آن جامعه بزرگی را در بر می گیرد در حالی که پایگاه داده NoSQL با ورود کوتاه مدت جامعه نسبتاً کوچکی دارد.

MySQL با محدودیت های طرحواره ای سفت و سخت آنها به راحتی قابل مقیاس نیست در حالی که NoSQL را می توان به راحتی با ماهیت طرحواره پویای خود تقسیم کرد.

مدل بانک اطلاعاتی دقیق قبل از ایجاد بانک اطلاعاتی در MySQL مورد نیاز است ، در حالی که هیچ نوع مدلسازی دقیق در مورد انواع بانک اطلاعاتی NoSQL لازم نیست.

MySQL یکی از انواع پایگاه داده های رابطه ای است در حالیکه NoSQL بیشتر از نوع طراحی پایگاه داده مبتنی بر طراحی است و نمونه هایی مانند  MongoDB ، Couch DB و غیره دارد.

MySQL با طیف گسترده ای از ابزارهای گزارشگری به اعتبار برنامه کمک می کند در حالی که پایگاه داده های NoSQL فاقد ابزار گزارش برای تجزیه و تحلیل و آزمایش عملکرد هستند.

MySQL به عنوان یک پایگاه داده رابطه ای با محدودیت طراحی خود از انعطاف پذیری کمتری برخوردار است در حالیکه NoSQL از نظر ماهیت غیر رابطه ای است ، نسبت به MySQL طراحی انعطاف پذیر تری ارائه می دهد.

MySQL با یک زبان پرس و جو استاندارد به نام SQL مورد استفاده قرار می گیرد در حالی که NoSQL مانند پایگاه داده ها یک زبان پرس و جو استاندارد را از دست نمی دهند.

MySQL مانند یک پایگاه داده رابطه می تواند یک مسئله عملکرد برای حجم عظیمی از داده ها را فراهم کند ، از این رو نیاز به بهینه سازی نمایش داده ها دارد در حالی که پایگاه داده های NoSQL مانند MongoDB در عملکرد خوب هستند حتی اگر مجموعه داده از اندازه بزرگ باشد.

جدول مقایسه  MySQL و  NoSQL

مقایسه اصلی بین MySQL و NoSQL در زیر بحث شده است:

مقایسه اصلیMySQLNoSQL
ماهیتیک پایگاه داده رابطه اییک پایگاه داده غیر مرتبط
طرحمدل سازی شده بر اساس مفهوم “جدول”مدلسازی بر اساس مفهوم “سند”
مقیاس پذیررابطه برای مقیاس داده های بزرگ ذاتا میتواند کار سختی باشدداده های بزرگ به راحتی مقیاس پذیرند نسبت به مدل رابطه ای
مدلمدل جزییات پایگا داده (Detailed database model) قبل از ایجاد باید باشدبدون نیاز به ایجاد یک مدل جزییات پایگاه داده (Detailed database model)
جامعه تخصصیجامعه گسترده و متخصص در دسترس استجامعه آن به سرعت در حال رشد است ولی نسبت به MY SQL کوچکتر است
استاندارد سازیSQL یک زبان استاندارد استعدم وجود یک زبان پرس و جو استاندارد
طرحواره(اسکیما)طرحواره (اسکیما) آن سفت و سخت استطرحواره (اسکیما) پویا یک مزیت اصلی NoSQL است
انعطاف پذیرینه چندان انعطاف پذیر از نظر طراحی
درج ستون ی فیلد جدید بر طراحی تاثیر میگذارد
ستون یا فیلد جدید را میتوان بدون طراحی موجود وارد کرد

نتیجه

در MySQL vs NoSQL ، ما دیدیم که پایگاه داده های NoSQL امروزه به بخش مهمی از منظر پایگاه داده تبدیل می شوند. با مزیت های مختلفی مانند عملکرد در سطح داده های بزرگ ، مقیاس پذیری و انعطاف پذیری طراحی و غیره حمل می شود از این رو ، آنها می توانند یک تغییر دهنده بازی واقعی در بازار فناوری اطلاعات آینده باشند. سایر خصوصیات مانند هزینه کم و ویژگی های منبع آزاد باعث می شود NoSQL گزینه ای جذاب برای بسیاری از شرکت ها باشد که به دنبال ادغام داده های بزرگ هستند. با این حال ، NoSQL هنوز یک فناوری جوان و بدون مجموعه ای از استانداردهایی است که بانکهای اطلاعاتی SQL مانند MySQL ارائه می دهند.

در MySQL vs NoSQL ، ما دیدیم که پایگاه داده های NoSQL امروزه به بخش مهمی از منظر پایگاه داده تبدیل می شوند. با مزیت های مختلفی مانند عملکرد در سطح داده های بزرگ ، مقیاس پذیری و انعطاف پذیری طراحی و غیره حمل می شود از این رو ، آنها می توانند یک تغییر دهنده بازی واقعی در بازار فناوری اطلاعات آینده باشند. سایر خصوصیات مانند هزینه کم و ویژگی های منبع آزاد باعث می شود NoSQL گزینه ای جذاب برای بسیاری از شرکت ها باشد که به دنبال ادغام داده های بزرگ هستند. با این حال ، NoSQL هنوز یک فناوری جوان و بدون مجموعه ای از استانداردهایی است که بانکهای اطلاعاتی SQL مانند MySQL ارائه می دهند.

رهبران IT نیز مانند هر تصمیم مهم در مورد تجارت ، باید گزینه های خود را وزن کنند و از این رو اختلاف بین هر دو نتیجه بگیرند ، چه ویژگی هایی در بانک اطلاعاتی برای آنها مهم است. برخی ممکن است استدلال کنند که NoSQL راهی برای آینده است ، در حالی که افراد دیگر نگران عدم استاندارد بودن آن هستند. در پایان روز ، این انتخاب بستگی به نیازهای پیچیده تجاری سازمان و حجم داده های مصرفی آن دارد.

دانیال شاهی

12 مطلب منتشر شده

علاقه مند به برنامه نویسی و طراحی سایت مخصوصا با زبان پایتون علایق شخصی ویدیوگیم، فیلم،موزیک،تولید محتوای ویدیویی و هر چیزی که به دنیای تکنولوژی مربوط باشه.

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب پرمخاطب پایتونی ها

مونگو دیبی چه کاربردی دارد؟

مونگو دیبی چیست؟

2
دقیـقه مطالعه
ادامه ...

محصولات فروش پایتونی ها

%60
تخفیف

آموزش فیگما (Figma)

30,000 تومان
3
%69
تخفیف

آموزش برنامه نویسی پایتون

35,000 تومان
2