021-71053903 [email protected] پشتیبانی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 الی 16

کار با MongoDB Compass

MongoDB Compass یک رابط تعاملی گرافیکی برایMongoDB  است. همچنین بعنوان MongoDB GUI هم شناخته میشود.

MongoDB به کاربران امکان می دهد محتوای داده های ذخیره شده خود را بدون هیچ گونه دانش قبلی از سینتکس جستجوی MongoDB تجزیه و تحلیل کنند ,وقتی کاوش در داده های محیط مجازی را بررسی می کنیم ، می توانیم از Compass GUI برای بهینه سازی عملکرد ، مدیریت شاخص ها و اجرای اعتبار سنجی سند استفاده کنیم.

https://github.com/mongodb-js/compass/

نسخه های موجود Compass

MongoDB GUI در چهار نسخه زیر موجود است:

Compass Community : این نسخه برای توسعه با MongoDB طراحی شده است و شامل زیر مجموعه ای از ویژگی های Compass است.

Compass: به عنوان نسخه کامل MongoDB Compass منتشر شده است که این شامل تمام ویژگی ها و قابلیت هایی است که MongoDB فراهم می کند.

Compass Randomly: فقط خواندن عملکرد فقط با تمام قابلیت های به روزرسانی و حذف حذف شده محدود است.

Compass Isolated: نسخه جدا شده از قطب نما MongoDB هیچ درخواست شبکه ای را به جز سرور MongoDB که به آن MongoDB GUI متصل می شود ، شروع نمی کند. طراحی شده است تا در محیط های بسیار ایمن استفاده شود

Compass Isolated: نسخه ایزوله شده MongoDB Compass هیچ درخواست شبکه ای را به جز سرور MongoDB که MongoDB GUI به آن متصل می شود ، شروع نمی کند. طراحی شده است تا در محیط های بسیار ایمن استفاده شود.

نحوه دانلود و نصب MongoDB Compass 

مرحله 1: برای بارگیری x ، می توانید از مرورگر وب دلخواه خود استفاده کرده و این لینک را باز کنید:

https://www.mongodb.com/download-center/compass?jmp=docs

مرحله 2: شما باید اینستالر و نسخه مورد نظر خود را انتخاب کنید. اینستالر رابط کاربری گرافیکی به عنوان یک بسته .exe یا .msi یا یک بایگانی zip. در دسترس است.

مرحله 3: در آخر ، روی دکمه بارگیری کلیک کنید.

مرحله 4: پس از اتمام بارگیری ، روی فایل نصب کلیک کنید.

مرحله 5: پاپ آپ ها را دنبال کنید تا GUI MongoDB Compass را نصب کنید.

مرحله 6: پس از نصب ، راه اندازی می شود و از شما می خواهد تنظیمات حریم خصوصی را پیکربندی کنید و اولویت به روز رسانی را مشخص کنید.

MongoDB Compass  را به روز کنید

دو روش وجود دارد که می توانیم از نسخه به روز شده MongoDB Compass استفاده کنیم:

1. ما می توانیم در هر زمان جدیدترین نسخه منتشر شده MongoDB GUI را از وب سایت رسمی MongoDB بارگیری و نصب کنیم. برای اطمینان از اینکه سازگار ی Compass GUI با سیستم ما ، باید الزامات S / W و H / W را برای سیستم عامل خود و نسخه مورد نیاز از MongoDB compass بررسی کنیم.

2. می توانیم Compass را با فعال کردن به روزرسانی های خودکار از Help -> Privacy همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است ، بروزرسانی کن

برقراری ارتباط با  MongoDB Compass

دو روش برای اتصال استقرار ما به MongoDB compass وجود دارد ، یا می توانیم از رشته اتصال ارائه شده درMongoDB Atlasاستفاده کنیم یا می توانیم اطلاعات استقرار خود را در قسمتهای مشخص شده پر کنیم.

با چسباندن رشته اتصال

مرحله 1: وقتی وارد Compass شوید ، گفتگوی اولیه ظاهر می شود.

مرحله 2: برای دریافت رشته اتصال استقرار برای Atlas cluster ، به نمای Atlas cluster خود بروید.

 

مرحله 3: برای اتصال cluster مورد نظر خود ، روی اتصال کلیک کنید.

مرحله 4: پس از آن ، روی اتصال با MongoDB Compass کلیک کرده و رشته اتصال ارائه شده را کپی کنید.

مرحله 5: برای اتصال و حرکت به صفحه اصلی Compass GUI ، روی دکمه اتصال کلیک کنید.

صفحه اصلی Compass جزئیات مربوط به نمونه MongoDB را که از آن کامپس به آن متصل شده است ، نشان می دهد که شامل نام اتصال ، نوع استقرار ، نام میزبان و پورت ، نسخه MongoDB ، آمار عملکرد و لیستی از بانکهای اطلاعاتی نمونه است.

ایجاد و مدیریت بانک اطلاعات با استفاده از Compass

وقتی به MongoDB Atlas یا Mongo Shell وصل شدید ، پنجره زیر ظاهر می شود. در داخل این پنجره ، می توانید برگه Database را مشاهده کنید. پنجره Database لیست کلیه بانکهای اطلاعاتی موجود را برای استقرار MongoDB شما نشان می دهد.

در پنجره فوق ، هنگامی که یک پایگاه داده را از لیست داده شده انتخاب می کنید تا مجموعه های آن را مشاهده کنید. می توانید وقتی در بانک اطلاعاتی مورد نظر در پایگاه ناوبری سمت چپ کلیک می کنید ، پایگاه داده را مشاهده کنید.

ایجاد یک پایگاه داده در Compass

مرحله 1: از زبانه بانک اطلاعات بر روی دکمه Create Database کلیک کنید. شما را به گفتگوی پاپ آپ ایجاد بانک اطلاعاتی سوق می دهد.

مرحله 2: در پنجره پاپ آپ ظاهر شده ، پایگاه داده و نام مجموعه را پر کنید تا یک بانک اطلاعاتی جدید ایجاد شود.

مرحله 3: در آخر ، بر روی دکمه Create Database کلیک کنید تا پایگاه داده و مجموعه ایجاد شود.

حذف یک پایگاه داده در Compass

مرحله 1: بر روی نماد حذف کلیک کنید که وقتی روی نام پایگاه داده قرار می گیرید  ظاهر شود ، پس از آن یک گفتگوی تأیید ظاهر می شود.

مرحله 2: در پنجره بازشو ، نام بانک اطلاعاتی را که می خواهید حذف کنید وارد کنید.

مرحله 3: در آخر ، بر روی دکمه Drop Database کلیک کنید تا پایگاه داده مورد نظر خود حذف شود.

مجموعه های موجود در MongoDB Compass

پنجره Collection لیست کلیه مجموعه ها و نماهای موجود را از دیتابیس انتخاب شده نشان می دهد. این شامل تمام نام و سایر اطلاعات مرتبط برای مجموعه یا نمای منتخب است.

اگر می خواهید به مجموعه یک بانک اطلاعاتی دسترسی پیدا کنید ، در نمای اصلی Database بر روی نام Database کلیک کنید ، یا در پانل ناوبری سمت چپ روی بانک اطلاعات کلیک کنید.

پنجره مجموعه اطلاعاتی از قبیل – نام مجموعه ، تعداد اسناد ، اندازه ، تعداد فهرست ها ، اندازه فهرست ها و ویژگی های Collation را برای مجموعه نشان می دهد.

ایجاد یک مجموعه در  MongoDB Compass

مرحله 1: بر روی دکمه Create Collection کلیک کنید.

مرحله 2: پس از آن جزئیات مجموعه را در گفتگوی ایجاد مجموعه پر کنید.

مرحله 3: اکنون ، روی ایجاد مجموعه کلیک کنید تا مجموعه ایجاد شود

حذف یک Collection

مرحله 1: در پنجره مجموعه ، بر روی آیکون سطل مجموعه کلیک کنید تا حذف شود. وقتی روی نماد سطل زباله کلیک می کنید ، دیالوگ ظاهر می شود که تأیید شما را بپرسید.

مرحله 2: در گفتگوی پاپ آپ ، نام مجموعه ای را که می خواهید از پایگاه داده پاک کنید ، وارد کنید.

مرحله 3: در آخر ، روی دکمه Drop Collection کلیک کنید تا مجموعه حذف شود.

مدیریت اسناد در MongoDB Compass

اسناد سوابق موجود در یک مجموعه MongoDB هستند. اسناد واحد اصلی داده ها در MongoDB هستند. با استفاده از برگه سند ، می توانیم کارهای زیر را در مجموعه یا نمای انتخابی خود انجام دهیم:

مشاهده اسناد: در برگه Document سه روش برای دستیابی به سند در MongoDB Compass ارائه شده است.

نمای لیست – این نمای پیش فرض پایگاه داده در قطب نما MongoDB است. سند به عنوان اعضای جداگانه لیست نمایش داده می شود. در نمای لیست می توانید اشیاء و آرایه های تعبیه شده را به راحتی گسترش دهید.

JSON View – در این نمای اسناد به عنوان اشیاء JSON کاملاً فرمت شده نشان داده می شوند. در این نمای ، MongoDB Compass از JSON استفاده می کند تا انواع داده های فیلد را که نوع داده های صحیح در آن استفاده می شود ، نشان دهد.

Table View – اسناد نمایش جدول به عنوان سطر جدول. قسمت های سند به عنوان ستونی در جدول نشان داده شده است. هنگامی که از نمای جدول استفاده می کنیم ، می توانیم به راحتی اسنادی را که حاوی مقادیر فیلد خاص است ، دریابیم. ما می توانیم از دکمه های View برای انتخاب نمایشی که می خواهیم استفاده کنیم استفاده کنیم:

درج سند: می توانیم دو راه برای درج اسناد در مجموعه های خود داشته باشیم:

حالت JSON: به شما امکان می دهد اسناد JSON را در ویرایشگر بنویسید یا جایگذاری کنید. می توانید از این حالت برای درج یک یا تعداد زیادی سند به صورت همزمان به عنوان آرایه در دیتابیس استفاده کنید.

ویرایشگر Field-by-Field: می توانید با استفاده از این ویرایشگر اسناد را به روش تعاملی تر ایجاد کنید. این امکان را به شما می دهد تا تمام مقادیر و انواع فیلدها را انتخاب کنید. این فقط از درج یک سند واحد در یک زمان پشتیبانی می کند.

اصلاح سند: می توانید سند موجود را در مجموعه خود به روز کنید. هنگامی که در سند خود تغییراتی ایجاد می کنید ، MongoDB Compass برای یافتن سند موجود ، عملیاتی را برای یافتن سند موجود انجام می دهد.

کلون کردن اسناد: می توانید پرونده ها و اسناد جدید را با کلون سازی وارد کنید (یعنی با تهیه یک نسخه دقیق از همان سند). می توانید طرح و مقادیر یک سند / پرونده های موجود را در یک مجموعه کپی کنید.

اسناد را حذف کنید: آیا می توانیم سند یا پرونده را بسته به برگه که آیا ما اسناد خود را در نمای لیست ، JSON یا Table مشاهده می کنیم حذف کنیم.

 

دانیال شاهی

12 مطلب منتشر شده

علاقه مند به برنامه نویسی و طراحی سایت مخصوصا با زبان پایتون علایق شخصی ویدیوگیم، فیلم،موزیک،تولید محتوای ویدیویی و هر چیزی که به دنیای تکنولوژی مربوط باشه.

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب پرمخاطب پایتونی ها

DBMS چیست؟!

3
دقیـقه مطالعه
ادامه ...

محصولات فروش پایتونی ها

%60
تخفیف

آموزش فیگما (Figma)

30,000 تومان
3
%69
تخفیف

آموزش برنامه نویسی پایتون

35,000 تومان
2