021-71053903 [email protected] پشتیبانی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 الی 16

جنگو (Django) چیست؟

جنگو (Django) یکی از برترین فریم ورک های طراحی وب در جهان هست، جنگو برپایه زبان سطح بالای پایتون نوشته شده است. با جنگو ما میتوانیم به راحتی  سایت ها و پروژه های خودمان را توسعه دهیم و از مشکلات امنیتی دور باشیم.

اگر سری به داکیومنت های رسمی جنگو بزنیم و با فلسفه طراحی این فریمورک یا چهارچوب آشنا شویم به نکات زیر میرسیم.

فلسفه طراحی جنگو

  • وابستگی کم یا استقلال نسبی

 یکی از اساسی ترین و مهم ترین اهداف جنگو این است که اجزا تا زمانی که لازم نباشد نباید از کارکرد یکدیگر با خبر شوند، این یعنی استقلال هر جز نسبت به دیگری به عنوان مثال:

سیستم template چیزی در مورد درخواست وب (web requests ) نمیداند

  • کد کمتر

برنامه های نوشته شده با جنگو باید تا جایی که ممکن است کمترین کد زده شده را داشته باشند، جنگو باید از قابلیت های پایتون استفاده کند مانند قابلیتِ introspection (بررسی خصوصیات یک شی یا object در زمان اجرا)

  • توسعه سریع

هدف یک فریمورک توسعه وب این است که کارها را با سرعت بیشتری انجام دهد، جنگو باید امکان توسعه سریع وب را فراهم سازد.

  • اصل DRY یا Don’t repeat yourself

این اصل به موضوع تکرار کد ها اشاره دارد؛ برای مثال ما وقتی نیاز به یک سری عملیات داشتیم و قرار است مکررا از آن عملیات ها استفاده کنیم نیازی به کپی پیست کردن یا دوباره نویسی یک کد یکسان نیست و بهتره که برای اون عملیات تابعی بنویسیم.

در داکیومنت رسمی جنگو به این موضوع اینطور اشاره شده که هر مفهوم و یا داده باید در یک جا و فقط یک جا وجود داشته باشد. گستردگی اطلاعات بد است و نرمال سازی خوب!

این فریمورک باید تا حد امکان کوچک باشد.

  • ثبات و پایداری  

فریمورک باید تا حد امکان در تمامی سطوح سازگار و با ثبات باشد.

لازم به ذکر است موارد بالا گوشه ای از اهداف و فلسفه طراحی جنگو بودن برای اطلاع بیشتر میتوانید به این لینک مراجعه کنید.

فلسفه نامگذاری جنگو

سازنده فریمورک Django علاقه زیادی به Django Reinhardt داشت، جنگو  یک دوره گرد تقریبا بی سواد بود که نیمی از بدنش در یک آتش سوزی سوخته شده بود.

جنگو در آتش سوزی به شدت از ناحیه زانو تا کمر و همچنین دست چپ سوخته بود به طوری که پیشنهاد دکترها قطع عضو بود که Django مخالفت کرد با کمک دوستان و آشنایان به یک آسایشگاه رفت و به مدت بیش از یک سال تحت درمان قرار گرفت و کم کم قدرت راه رفتن پیدا کرد؛
اما سوختگی دستش بیشتر بود و انگشت چهارم و پنجمش فلج شده بود نظر مردم این بود که با وجود زنده ماندن اما دیگر قادر به نواختن هیچ ساز زهی نخواهد بود.
اما Django ناامید نشد و با وجود محدودیت های که داشت بلاخره توانست با 3 انگشت سالم سبک جدیدی را به نام jazz guitar بنا کند.

 pic Django Reinhardt
Django Reinhardt

Adrian Holovaty سازنده جنگو به دلیل علاقه زیادی که به Django Reinhardt داشت نام جنگو را بر روی فریم ورک خود گذاشت زیرا عقیده داشت تنها با 3 انگشت هم میشود این فریمورک را توسعه داد.

Adrian Holovaty

مقالات مرتبط: مقالات مربوط به طراحی وب

محمد حجازی

31 مطلب منتشر شده

محمد حجازی هستم برنامه نویس و علاقمند به تکنولوژی و کامپیوتر. در تلاشیم که همه با هم یه قدم در راستای گسترش علم برداریم.

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب پرمخاطب پایتونی ها

محصولات فروش پایتونی ها

%60
تخفیف

آموزش فیگما (Figma)

30,000 تومان
3
%69
تخفیف

آموزش برنامه نویسی پایتون

35,000 تومان
2