021-71053903 [email protected] پشتیبانی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 الی 16

آموزش Markdown

Markdown چیست ؟

Markdown چیست ؟

Markdown یک زبان نشانه گذاری سبک است که می توانید از آن برای افزودن عناصر قالب بندی به اسناد متنی ساده استفاده کنید. Markdown که توسط جان گروبر در سال 2004 ایجاد شد، اکنون یکی از محبوب ترین زبان های نشانه گذاری در جهان است.

استفاده از Markdown با استفاده از ویرایشگر WYSIWYG متفاوت است . در برنامه‌ای مانند مایکروسافت ورد، برای قالب‌بندی کلمات و عبارات، روی دکمه‌ها کلیک می‌کنید و تغییرات بلافاصله قابل مشاهده هستند. مارک داون اینطور نیست هنگامی که یک فایل با فرمت Markdown ایجاد می کنید، دستور Markdown را به متن اضافه می کنید تا مشخص کنید کدام کلمات و عبارات باید متفاوت به نظر برسند.

به عنوان مثال، برای نشان دادن یک عنوان، یک علامت عددی را قبل از آن اضافه می کنید (مثلاً # Heading One). یا برای پررنگ کردن یک عبارت، دو ستاره قبل و بعد از آن اضافه کنید (مثلاً **this text is bold**). ممکن است کمی طول بکشد تا به دیدن نحو Markdown در متن خود عادت کنید، به خصوص اگر به برنامه های WYSIWYG عادت دارید. تصویر زیر یک فایل Markdown را نشان می دهد که در ویرایشگر متن کد ویژوال استودیو نمایش داده شده است .

آموزش Markdown

آموزش Markdown

 

می توانید عناصر قالب بندی Markdown را با استفاده از یک برنامه ویرایشگر متن به یک فایل متنی ساده اضافه کنید. یا می توانید از برنامه های Markdown برای سیستم عامل های macOS، Windows، Linux، iOS و Android استفاده کنید. همچنین چندین برنامه مبتنی بر وب وجود دارد که به طور خاص برای نوشتن در Markdown طراحی شده اند.

بسته به برنامه‌ای که استفاده می‌کنید، ممکن است نتوانید پیش‌نمایش سند فرمت‌شده را در زمان واقعی مشاهده کنید. اما اشکالی ندارد. به گفته Gruber ، نحو Markdown طوری طراحی شده است که قابل خواندن و بدون مزاحمت باشد، بنابراین متن موجود در فایل های Markdown حتی اگر رندر نشده باشد قابل خواندن هستند.

هدف اصلی طراحی برای دستوربان قالب‌بندی Markdown این است که تا حدی امکان، قابل خواندن باشد. ایده این بود که یک سند با قالب Markdown باید همانطور که هست، به عنوان متن ساده قابل انتشار باشد، بدون اینکه به نظر برسد که با برچسب ها یا دستورالعمل های قالب بندی علامت گذاری شده است.

 

اما به چه دلیلی باید از Markdown استفاده کنیم؟

شاید تعجب کنید که چرا مردم به جای ویرایشگر WYSIWYG از Markdown استفاده می کنند. چرا با Markdown بنویسید وقتی می توانید دکمه هایی با یک رابط را فشار دهید تا متن خود را قالب بندی کنید؟

همانطور که مشخص است، چند دلیل مهم وجود دارد که چرا مردم از Markdown به جای ویرایشگرهای WYSIWYG استفاده می کنند:

 • Markdown را می توان برای همه چیز استفاده کرد. مردم از آن برای ایجاد وب سایت ها ، اسناد ، یادداشت ها ، کتاب ها ، ارائه ها ، پیام های ایمیل و اسناد فنی استفاده می کنند .
 • Markdown قابل حمل است. فایل های حاوی متن با فرمت Markdown را می توان تقریباً با استفاده از هر برنامه ای باز کرد. اگر تصمیم گرفتید که برنامه Markdown را که در حال حاضر استفاده می کنید دوست ندارید، می توانید فایل های Markdown خود را به یک برنامه Markdown دیگر وارد کنید. این در تضاد کامل با برنامه های پردازش کلمه مانند Microsoft Word است که محتوای شما را در قالب فایل اختصاصی قفل می کند.
 • Markdown مستقل از پلتفرم است. می توانید متنی با فرمت Markdown در هر دستگاهی که هر سیستم عاملی را اجرا می کند ایجاد کنید.
 • Markdown اثبات آینده است. حتی اگر برنامه‌ای که استفاده می‌کنید در آینده کار خود را متوقف کند، همچنان می‌توانید با استفاده از یک برنامه ویرایش متن، متن با فرمت Markdown خود را بخوانید. در مورد کتاب‌ها، پایان‌نامه‌های دانشگاهی و سایر اسناد مهم که باید به‌طور نامحدود حفظ شوند، این نکته مهمی است.
 • Markdown همه جا هست. وب سایت هایی مانند Reddit و GitHub از Markdown پشتیبانی می کنند و بسیاری از برنامه های دسکتاپ و مبتنی بر وب از آن پشتیبانی می کنند.

 

استفاد از Markdown

بهترین راه برای شروع با Markdown استفاده از آن است. به لطف انواع ابزارهای رایگان، این آسان تر از همیشه است.

شما حتی نیازی به دانلود هیچ نرم افزاری ندارید. چندین ویرایشگر آنلاین Markdown وجود دارد که می توانید از آنها برای امتحان نوشتن در Markdown استفاده کنید. Dillinger یکی از بهترین ویرایشگران آنلاین Markdown است. فقط سایت را باز کنید و در قسمت سمت چپ شروع به تایپ کنید. پیش نمایش سند رندر شده در قسمت سمت راست ظاهر می شود.

آموزش Markdown

آموزش Markdown

 

احتمالاً با خواندن این راهنما می خواهید وب سایت Dillinger را باز نگه دارید. به این ترتیب شما می توانید نحو را امتحان کنید همانطور که در مورد آن یاد می گیرید. بعد از اینکه با Markdown آشنا شدید، ممکن است بخواهید از یک برنامه Markdown استفاده کنید که می تواند بر روی رایانه رومیزی یا دستگاه تلفن همراه شما نصب شود.

Markdown چگونه کار می کند؟

دیلینگر نوشتن در Markdown را آسان می کند زیرا مواردی را که در پشت صحنه اتفاق می افتد پنهان می کند، اما ارزش آن را دارد که به طور کلی نحوه عملکرد این فرآیند را بررسی کنید.

وقتی در Markdown می نویسید، متن در یک فایل متنی ساده که دارای یک فرمت به نشانه .mdیا .markdown ذخیره می شود .

اما بعدش چی؟ چگونه فایل با فرمت Markdown شما به HTML یا یک سند آماده چاپ تبدیل می شود؟

پاسخ کوتاه این است که شما به یک برنامه Markdown نیاز دارید که بتواند فایل Markdown را پردازش کند. برنامه های زیادی در دسترس هستند – همه چیز از اسکریپت های ساده گرفته تا برنامه های دسکتاپ که شبیه Microsoft Word هستند. با وجود تفاوت های ظاهری، همه برنامه ها کار مشابهی را انجام می دهند. مانند Dillinger، همه آنها متن با فرمت Markdown را به HTML تبدیل می کنند تا بتوان آن را در مرورگرهای وب نمایش داد.

برنامه‌های کاربردی Markdown از چیزی به نام پردازنده Markdown (که معمولاً به آن «parser» یا «implementation» نیز گفته می‌شود) برای گرفتن متن با فرمت Markdown و خروجی آن به فرمت HTML استفاده می‌کنند. در آن مرحله، سند شما را می توان در یک مرورگر وب مشاهده کرد یا با یک شیوه نامه ترکیب کرد و چاپ کرد. در زیر می توانید یک نمایش تصویری از این فرآیند را مشاهده کنید.

 

به طور خلاصه، این یک فرآیند به چهار بخش  تقسیم می شود:

 1. با استفاده از یک ویرایشگر متن یا یک برنامه اختصاصی Markdown یک فایل Markdown ایجاد کنید. فایل باید یک .mdیا .markdownپسوند داشته باشد.
 2. فایل Markdown را در یک برنامه Markdown باز کنید.
 3. از برنامه Markdown برای تبدیل فایل Markdown به یک سند HTML استفاده کنید.
 4. فایل HTML را در یک مرورگر وب مشاهده کنید یا از برنامه Markdown برای تبدیل آن به فرمت فایل دیگری مانند PDF استفاده کنید.

از دیدگاه شما، این فرآیند بسته به برنامه ای که استفاده می کنید تا حدودی متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، Dillinger اساساً مراحل 1-3 را در یک رابط یکپارچه و بدون مشکل ترکیب می کند تنها کاری که باید انجام دهید این است که در قسمت سمت چپ تایپ کنید و خروجی رندر شده به طور جادویی در صفحه سمت راست ظاهر شود. اما اگر از ابزارهای دیگری مانند ویرایشگر متن با تولیدکننده وب سایت استاتیک استفاده کنید، متوجه خواهید شد که این فرآیند بسیار بیشتر قابل مشاهده است.

 

Markdown برای چیست؟

Markdown یک راه سریع و آسان برای:

 • یادداشت برداری
 • ایجاد محتوا برای یک وب سایت
 • تولید اسناد آماده چاپ
 • تولید داکیونت برای گیت هاب
 • تولید و نشر کتاب
 • ارسال ایمیل های با محتوا

یادگیری دستورزبان Markdown طولی نمی کشد، و زمانی که دستورزبان استفاده از آن را بدانید، می توانید تقریباً در همه جا با استفاده از Markdown بنویسید. اکثر مردم از Markdown برای ایجاد محتوا برای وب استفاده می کنند، اما Markdown برای قالب بندی همه چیز از پیام های ایمیل گرفته تا لیست های مواد غذایی خوب است.

 

ارائه ها

باور کنید یا نه، می توانید ارائه ها را از فایل های با فرمت Markdown تولید کنید. ایجاد ارائه در Markdown کمی به عادت کردن نیاز دارد، اما زمانی که به آن دست پیدا کردید، بسیار سریعتر و آسان تر از استفاده از برنامه هایی مانند PowerPoint یا Keynote است. Remark ( پروژه GitHub ) یک ابزار محبوب نمایش اسلاید مبتنی بر مرورگر Markdown است، همانطور که Cleaver ( پروژه GitHub ) و Marp ( پروژه GitHub ) هستند. اگر از مک استفاده می کنید و ترجیح می دهید از یک برنامه استفاده کنید، Deckset یا Hyperdeck را بررسی کنید .

 

کتاب ها

به دنبال انتشار خود یک رمان هستید؟ Leanpub را امتحان کنید ، سرویسی که فایل‌های با فرمت Markdown شما را می‌گیرد و آنها را به یک کتاب الکترونیکی تبدیل می‌کند. Leanpub کتاب شما را در قالب فایل PDF، EPUB و MOBI خروجی می‌دهد. اگر می‌خواهید نسخه‌هایی از کتاب خود ایجاد کنید، می‌توانید فایل PDF را در سرویس دیگری مانند Kindle Direct Publishing آپلود کنید . برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نوشتن و انتشار خود کتاب با استفاده از Markdown، این پست وبلاگ را بخوانید .

 

پست الکترونیک

اگر ایمیل‌های زیادی ارسال می‌کنید و از کنترل‌های قالب‌بندی موجود در اکثر وب‌سایت‌های ارائه‌دهنده ایمیل خسته شده‌اید، خوشحال می‌شوید که یاد بگیرید راهی آسان برای نوشتن پیام‌های ایمیل با استفاده از Markdown وجود دارد. Markdown در اینجا یک افزونه رایگان و منبع باز مرورگر است که متن با فرمت Markdown را به HTML تبدیل می کند که آماده ارسال است.

 

مستندات

یک از بیش ترین استفاده های Markdown استفاده در نوشتن مستندات برنامه نویسی است.

Markdown یک تناسب طبیعی برای اسناد فنی است. شرکت‌هایی مانند GitHub به طور فزاینده‌ای برای مستندات خود به Markdown روی می‌آورند – پست وبلاگ آنها را در مورد نحوه انتقال اسناد با قالب Markdown خود به Jekyll بررسی کنید . اگر اسنادی را برای یک محصول یا خدمات می نویسید، به این ابزارهای مفید نگاهی بیندازید:

 • خواندن Docs می تواند یک وب سایت مستندات را از فایل های Markdown منبع باز شما ایجاد کند. فقط مخزن GitHub خود را به سرویس آنها متصل کنید و فشار دهید – Read Docs بقیه کارها را انجام می دهد. آنها همچنین خدماتی برای نهادهای تجاری دارند .
 • MkDocs یک مولد سایت استاتیک سریع و ساده است که برای ساخت اسناد پروژه طراحی شده است. فایل های منبع اسناد در Markdown نوشته شده و با یک فایل پیکربندی YAML پیکربندی شده اند. MkDocs دارای چندین تم داخلی است ، از جمله یک پورت از طرح زمینه مستندات Read the Docs برای استفاده با MkDocs. یکی از جدیدترین تم ها MkDocs Material است .
 • Docusaurus یک مولد سایت استاتیک است که منحصراً برای ایجاد وب سایت های مستند طراحی شده است. از ترجمه، جستجو و نسخه‌سازی پشتیبانی می‌کند.
 • VuePress یک مولد سایت استاتیک است که توسط Vue طراحی شده و برای نوشتن اسناد فنی بهینه شده است.
 • Jekyll قبلاً در بخش وب‌سایت‌ها ذکر شد، اما همچنین گزینه خوبی برای ایجاد یک وب‌سایت مستند از فایل‌های Markdown است. اگر این مسیر را می‌روید، حتماً موضوع مستندات جکیل را بررسی کنید .

 

 

دستور زبان Markdown

بررسی اجمالی

تقریباً همه برنامه‌های Markdown از نحو اصلی که در سند اصلی طراحی Markdown آمده است پشتیبانی می‌کنند. تفاوت‌های جزئی بین هسته های Markdown وجود داردهر جا که ممکن است به صورت خطی ذکر می‌شوند.

 

سرفصل ها

برای ایجاد عنوان، علائم عددی ( #) را در مقابل یک کلمه یا عبارت اضافه کنید. تعداد علائم عددی که استفاده می کنید باید با سطح عنوان مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال، برای ایجاد یک عنوان سطح سه ( <h3>)، از سه علامت عددی استفاده کنید.

به صورت مثال :

### My Header
مارک داون HTML خروجی ارائه شده
# Heading level 1 <h1>Heading level 1</h1>

سرفصل سطح 1

## Heading level 2 <h2>Heading level 2</h2>

سرفصل سطح 2

### Heading level 3 <h3>Heading level 3</h3>

سرفصل سطح 3

#### Heading level 4 <h4>Heading level 4</h4>

سرفصل سطح 4

##### Heading level 5 <h5>Heading level 5</h5>
سرفصل سطح 5
###### Heading level 6 <h6>Heading level 6</h6>
سرفصل سطح 6

 

 

نحو جایگزین

از طرف دیگر، در خط زیر متن، هر تعداد ==کاراکتر برای عنوان سطح 1 یا --کاراکتر برای عنوان سطح 2 اضافه کنید.

مارک داون HTML خروجی ارائه شده
Heading level 1
===============
<h1>Heading level 1</h1>

سرفصل سطح 1

Heading level 2
---------------
<h2>Heading level 2</h2>

سرفصل سطح 2

 

عنوان بهترین شیوه ها

برنامه های Markdown در مورد نحوه رسیدگی به فضای خالی بین علامت های عددی ( #) و نام عنوان مشکلی ندارند. برای سازگاری، همیشه بین علائم اعداد و نام عنوان فاصله بگذارید.

✅ این کار را انجام دهید ❌ این کار را نکنید
# Here's a Heading

 

#Here's a Heading

 

همچنین باید خطوط خالی را قبل و بعد از عنوان برای روان کردن محتوا قرار دهید.

✅ این کار را انجام دهید ❌ این کار را نکنید
Try to put a blank line before...

# Heading

…and after a heading.

Without blank lines, this might not look right.
# Heading
Don't do this!

 

پاراگراف ها

برای ایجاد پاراگراف، از یک خط خالی برای جدا کردن یک یا چند خط متن استفاده کنید.

مارک داون HTML خروجی ارائه شده
I really like using Markdown.

I think I’ll use it to format all of my documents from now on.

<p>I really like using Markdown.</p>

<p>I think I’ll use it to format all of my documents from now on.</p>

من خیلی دوست دارم از Markdown استفاده کنم.

فکر می کنم از این به بعد از آن برای قالب بندی تمام اسنادم استفاده کنم.

 

 

خط می شکند

برای ایجاد یک خط شکسته یا خط جدید ( <br>)، یک خط را با دو یا چند فاصله پایان دهید و سپس return را تایپ کنید.

مارک داون HTML خروجی ارائه شده
This is the first line.
And this is the second line.
<p>This is the first line.<br>
And this is the second line.</p>
This is the first line.
And this is the second line.

 

بهترین شیوه های شکست خط

تقریباً در هر برنامه Markdown می توانید از دو یا چند فاصله (که معمولاً به آن “فضای سفید انتهایی” گفته می شود) برای شکستن خطوط استفاده کنید، اما بحث برانگیز است. دیدن فضای خالی انتهایی در ویرایشگر سخت است، و بسیاری از افراد به طور تصادفی یا عمدی بعد از هر جمله دو فاصله قرار می دهند. به همین دلیل، ممکن است بخواهید از چیزی غیر از فضای خالی انتهایی برای شکستن خطوط استفاده کنید. اگر برنامه Markdown شما از HTML پشتیبانی می کند ، می توانید از <br>تگ HTML استفاده کنید .

برای سازگاری، از فضای سفید انتهایی یا <br>تگ HTML در انتهای خط استفاده کنید.

دو گزینه دیگر وجود دارد که استفاده از آنها را توصیه نمی کنم. CommonMark و چند زبان نشانه‌گذاری سبک وزن به شما امکان می‌دهند \در انتهای خط یک بک اسلش ( ) تایپ کنید، اما همه برنامه‌های Markdown از این پشتیبانی نمی‌کنند، بنابراین از منظر سازگاری گزینه خوبی نیست. و حداقل چند زبان نشانه گذاری سبک وزن به هیچ چیزی در انتهای خط نیاز ندارند – فقط بازگشت را تایپ کنید و آنها یک خط شکست ایجاد می کنند.

✅ این کار را انجام دهید ❌ این کار را نکنید
First line with two spaces after.
And the next line.
First line with the HTML tag after.<br>
And the next line.
First line with a backslash after.\
And the next line.
First line with nothing after.
And the next line.

 

 

پررنگ

برای متن پررنگ، قبل و بعد از یک کلمه یا عبارت، دو ستاره یا زیرخط اضافه کنید. برای برجسته کردن وسط یک کلمه برای تاکید، دو ستاره بدون فاصله در اطراف حروف اضافه کنید.

مارک داون HTML خروجی ارائه شده
I just love **bold text**. I just love <strong>bold text</strong>. من فقط متن پررنگ را دوست دارم .
I just love __bold text__. I just love <strong>bold text</strong>. من فقط متن پررنگ را دوست دارم .
Love**is**bold Love<strong>is</strong>bold عشق است جسورانه

 

محتوای کج

برای ایتالیک کردن متن، قبل و بعد از کلمه یا عبارت، یک ستاره یا زیرخط اضافه کنید. برای برجسته کردن وسط یک کلمه، یک ستاره بدون فاصله دور حروف اضافه کنید.

مارک داون HTML خروجی ارائه شده
Italicized text is the *cat's meow*. Italicized text is the <em>cat's meow</em>. متن کج ، میو گربه است .
Italicized text is the _cat's meow_. Italicized text is the <em>cat's meow</em>. متن کج ، میو گربه است .
A*cat*meow A<em>cat</em>meow گربه میومیو

 

بهترین نوع نگارش کج

بهترین شیوه های کج

برنامه های Markdown در مورد نحوه برخورد با زیرخط در وسط یک کلمه توافق ندارند. برای سازگاری، از ستاره برای برجسته کردن وسط یک کلمه استفاده کنید.

✅ این کار را انجام دهید ❌ این کار را نکنید
A*cat*meow A_cat_meow

 

پررنگ و مورب

برای تأکید بر متن با حروف برجسته و مورب همزمان، سه ستاره یا زیرخط قبل و بعد از یک کلمه یا عبارت اضافه کنید. برای پررنگ و مورب کردن وسط یک کلمه برای تاکید، سه ستاره بدون فاصله دور حروف اضافه کنید.

مارک داون HTML خروجی ارائه شده
This text is ***really important***. This text is <strong><em>really important</em></strong>. این متن واقعا مهم است .
This text is ___really important___. This text is <strong><em>really important</em></strong>. این متن واقعا مهم است .
This text is __*really important*__. This text is <strong><em>really important</em></strong>. این متن واقعا مهم است .
This text is **_really important_**. This text is <strong><em>really important</em></strong>. این متن واقعا مهم است .
This is really***very***important text. This is really<strong><em>very</em></strong>important text. این متن واقعاً بسیار مهم است.

 

بهترین روش های پررنگ و کج

برنامه های Markdown در مورد نحوه برخورد با زیرخط در وسط یک کلمه توافق ندارند. برای سازگاری، از ستاره برای پررنگ و مورب وسط یک کلمه برای تاکید استفاده کنید.

✅ این کار را انجام دهید ❌ این کار را نکنید
This is really***very***important text. This is really___very___important text.

 

 

لیست های مرتب شده

برای ایجاد یک لیست مرتب، موارد خط را با اعداد و نقطه اضافه کنید. اعداد لازم نیست به ترتیب عددی باشند، اما لیست باید با شماره یک شروع شود.

مارک داون HTML خروجی ارائه شده
1. First item
2. Second item
3. Third item
4. Fourth item
<ol>
<li>First item</li>
<li>Second item</li>
<li>Third item</li>
<li>Fourth item</li>
</ol>
 1. مورد اول
 2. مورد دوم
 3. مورد سوم
 4. مورد چهارم
1. First item
1. Second item
1. Third item
1. Fourth item
<ol>
<li>First item</li>
<li>Second item</li>
<li>Third item</li>
<li>Fourth item</li>
</ol>
 1. مورد اول
 2. مورد دوم
 3. مورد سوم
 4. مورد چهارم
1. First item
8. Second item
3. Third item
5. Fourth item
<ol>
<li>First item</li>
<li>Second item</li>
<li>Third item</li>
<li>Fourth item</li>
</ol>
 1. مورد اول
 2. مورد دوم
 3. مورد سوم
 4. مورد چهارم
1. First item
2. Second item
3. Third item
1. Indented item
2. Indented item
4. Fourth item
<ol>
<li>First item</li>
<li>Second item</li>
<li>Third item
<ol>
<li>Indented item</li>
<li>Indented item</li>
</ol>
</li>
<li>Fourth item</li>
</ol>
 1. مورد اول
 2. مورد دوم
 3. مورد سوم
  1. مورد تورفتگی
  2. مورد تورفتگی
 4. مورد چهارم

 

بهترین روش‌ها فهرست مرتب شده

CommonMark و چند زبان نشانه گذاری سبک وزن به شما امکان می دهند از یک پرانتز ( )) به عنوان جداکننده استفاده کنید (مثلاً 1) First item)، اما همه برنامه های Markdown از این پشتیبانی نمی کنند، بنابراین از منظر سازگاری گزینه خوبی نیست. برای سازگاری، فقط از دوره استفاده کنید.

✅ این کار را انجام دهید ❌ این کار را نکنید
1. First item
2. Second item
1) First item
2) Second item

 

لیست های نامرتب

برای ایجاد یک لیست نامرتب، خط تیره ( -)، ستاره ( *) یا علامت بعلاوه ( +) را در جلوی موارد خط اضافه کنید. برای ایجاد یک لیست تودرتو، یک یا چند مورد را تورفتگی کنید.

مارک داون HTML خروجی ارائه شده
- First item
- Second item
- Third item
- Fourth item
<ul>
<li>First item</li>
<li>Second item</li>
<li>Third item</li>
<li>Fourth item</li>
</ul>
 • مورد اول
 • مورد دوم
 • مورد سوم
 • مورد چهارم
* First item
* Second item
* Third item
* Fourth item
<ul>
<li>First item</li>
<li>Second item</li>
<li>Third item</li>
<li>Fourth item</li>
</ul>
 • مورد اول
 • مورد دوم
 • مورد سوم
 • مورد چهارم
+ First item
+ Second item
+ Third item
+ Fourth item
<ul>
<li>First item</li>
<li>Second item</li>
<li>Third item</li>
<li>Fourth item</li>
</ul>
 • مورد اول
 • مورد دوم
 • مورد سوم
 • مورد چهارم
- First item
- Second item
- Third item
- Indented item
- Indented item
- Fourth item
<ul>
<li>First item</li>
<li>Second item</li>
<li>Third item
<ul>
<li>Indented item</li>
<li>Indented item</li>
</ul>
</li>
<li>Fourth item</li>
</ul>
 • مورد اول
 • مورد دوم
 • مورد سوم
  • مورد تورفتگی
  • مورد تورفتگی
 • مورد چهارم

 

شروع موارد لیست نامرتب با اعداد

اگر نیاز دارید که یک آیتم لیست نامرتب را با یک عدد و به دنبال آن نقطه شروع کنید، می توانید از علامت بک اسلش ( \) برای فرار از نقطه استفاده کنید.

مارک داون HTML خروجی ارائه شده
- 1968\. A great year!
- I think 1969 was second best.
<ul>
<li>1968. A great year!</li>
<li>I think 1969 was second best.</li>
</ul>
 • 1968. یک سال عالی!
 • فکر می کنم سال 1969 دومین سال برتر بود.

 

لیست نامرتب بهترین شیوه ها

برنامه‌های Markdown درباره نحوه مدیریت جداکننده‌های مختلف در یک لیست توافق ندارند. برای سازگاری، جداکننده‌ها را در یک فهرست با هم ترکیب نکنید – یکی را انتخاب کنید و به آن پایبند باشید.

✅ این کار را انجام دهید ❌ این کار را نکنید
- First item
- Second item
- Third item
- Fourth item
+ First item
* Second item
- Third item
+ Fourth item

 

تصاویر

1. Open the file containing the Linux mascot.
2. Marvel at its beauty.

  ![Tux, the Linux mascot](/assets/images/tux.png)

3. Close the file.

خروجی رندر شده به صورت زیر است:

 1. فایل حاوی طلسم لینوکس را باز کنید.
 2. از زیبایی آن شگفت زده شوید.تاکس، طلسم لینوکس
 3. فایل را ببندید.

 

لیست ها

می توانید یک لیست نامرتب را در یک لیست مرتب قرار دهید یا بالعکس.

1. First item
2. Second item
3. Third item
  - Indented item
  - Indented item
4. Fourth item

خروجی رندر شده به صورت زیر است:

 1. مورد اول
 2. مورد دوم
 3. مورد سوم
  • مورد تورفتگی
  • مورد تورفتگی
 4. مورد چهارم

 

کد

برای نشان دادن یک کلمه یا عبارت به عنوان کد، آن را در بکتیک ( `) قرار دهید.

مارک داون HTML خروجی ارائه شده
At the command prompt, type `nano`. At the command prompt, type <code>nano</code>. در خط فرمان، تایپ کنید nano.

 

قوانین افقی

برای ایجاد یک قانون افقی، از سه یا چند ستاره ( ***)، خط تیره ( ---) یا زیرخط ( ___) روی یک خط به تنهایی استفاده کنید.

***

---

_________________

خروجی رندر شده هر سه یکسان به نظر می رسد

 

برای ایجاد پیوند، متن پیوند را در پرانتز قرار دهید (به عنوان مثال، [Duck Duck Go]) و سپس بلافاصله آن را با URL داخل پرانتز دنبال کنید (به عنوان مثال، (https://duckduckgo.com)).

My favorite search engine is [Duck Duck Go](https://duckduckgo.com).

خروجی رندر شده به صورت زیر است:

موتور جستجوی مورد علاقه من Duck Duck Go است .

 

افزودن عناوین

می توانید به صورت اختیاری یک عنوان برای پیوند اضافه کنید. هنگامی که کاربر ماوس را روی پیوند قرار می دهد، به عنوان یک راهنمای ابزار ظاهر می شود. برای افزودن عنوان، آن را بعد از URL در پرانتز قرار دهید.

My favorite search engine is [Duck Duck Go](https://duckduckgo.com "The best search engine for privacy").

خروجی رندر شده به صورت زیر است:

موتور جستجوی مورد علاقه من Duck Duck Go است .

 

URL ها و آدرس های ایمیل

برای تبدیل سریع URL یا آدرس ایمیل به پیوند، آن را در پرانتز قرار دهید.

<https://www.markdownguide.org>
<[email protected]>

خروجی رندر شده به صورت زیر است:

https://www.markdownguide.org
[email protected]

 

برای تأکید بر پیوندها، قبل و بعد از پرانتز و پرانتز، ستاره اضافه کنید. برای نشان دادن پیوندها به عنوان کد ، بک تیک ها را در پرانتز اضافه کنید.

I love supporting the **[EFF](https://eff.org)**.
This is the *[Markdown Guide](https://www.markdownguide.org)*.
See the section on [`code`](#code).

خروجی رندر شده به صورت زیر است:

من عاشق حمایت از EFF هستم.
این راهنمای Markdown است .
بخش مربوطه را ببینید code.

 

جمع بندی نهایی:

 

 

 

 

محمدرضا حسنی

224 مطلب منتشر شده

دانش آموخته رشته فناوری اطلاعات / موسس پایتونی ها

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات فروش پایتونی ها

%60
تخفیف

آموزش فیگما (Figma)

30,000 تومان
3
%69
تخفیف

آموزش برنامه نویسی پایتون

35,000 تومان
2