021-71053903 [email protected] پشتیبانی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 الی 16

آموزش vs code

مقدمه

با سلام خدمت تمامی مخاطبان خوب وبسایت پایتونی ها با یک آموزشی دیگر خدمت شما عزیزان هستیم از سری آموزشی های تخصصی وبسایت پایتونی ها در این مقاله می خوام در مورد یکی از بهترین IDE های برنامه نویسی به نام Virtual Sudio Code صحبت کنیم که با نام اختصاری Vscode نیز شناخته میشوند این نرم افزار مناسب کد نویسی برای انواع زبان ها برنامه نویسی است که ما در این مقاله می خواهیم به صورت تخصصی در مورد برنامه نویسی پایتون با این نرم افزار برای شما مطالبی را به اشتراک بگذاریم.

 

هدف مقاله

1.Vscode چیست

2.آموزش نصب نرم افزار Vscode

3.مراحل کانفیگ نرم افزار Vscode

4.بهترین پلاگین های نرم افزار Vscode

5.نوشتن و اجرا کردن اولین نرم افزار پایتونی در نرم افزار Vscode

6.دیباگ نرم افزار ها با Vscode

7.پشتیبانی از Jupyter Notebook

8.مجازی سازی و ایزوله سازی با Vscode

 

 

Vscode چیست ؟

ویژوال استودیو کد یا Vscode یا Virtual Studio Code چیست؟

ویژوال استودیو یک شرکت توسعه دهنده یکپارچه پیشرفته نرم افزار است که به طور انحصاری توسط شرکت مایکروسافت در سال 2000 توسعه یافته است. به طور فعال برای توسعه برنامه های کامپیوتری، وب سایت ها، برنامه های دسکتاپ، برنامه های کاربردی موبایل، بازی ها و موارد دیگر مشغول به امور برنامه نویسی و توسعه دهندگی است.

ویژوال استودیو کد یک ویرایشگر کد نویسی منبع باز سبک وزن و در عین حال قدرتمند است که روی دسکتاپ شما اجرا می شود. برای ویندوز، macOS و لینوکس در قابل استفاده است. یک نرم افزار مولتی پلت فرم حساب می آید.

ویژوال استودیو به اندازه کافی توانایی پشتیبانی از بیش از 36 زبان برنامه نویسی را دارد که به ویرایشگر کد و کامپایلر اجازه می دهد تقریباً هر زبان برنامه نویسی را اجرا کند. برخی از زبان های محبوبی که توسط ویژوال استودیو پشتیبانی می شوند عبارتند از: ویژوال بیسیک، زبان برنامه نویسی سی، زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس، زبان برنامه نویسی سی شارپ، پایتون، جاوا اسکریپت.

ویژگی های ویژوال استودیو

یکی از مهم ترین ویژگی ها نرم افزار ویژوال استودیو رایگان بودن آن است.

ویژوال استودیو پیشرفته ترین ویژگی هایی را که جدیدترین توسعه دهندگان به دنبال آن هستند ارائه می دهد. تعدادی از مهمترین ویژگی ها به شرح زیر است:

 1. ویرایشگر کد

ویژوال استودیو بهترین ویرایشگر کد کلاس را دارد که از چندین عملکرد پشتیبانی می کند. این نشانک ها را در کد فعال می کند تا ناوبری سریع را در خود جای دهند. VS علاوه بر متن معمولی، جستجوی افزایشی، جستجوی Regex، کلیپ‌بورد چند موردی و فهرست وظایف را نیز ارائه می‌کند.

 1. اشکال زدایی یا دیباگ(Debug)

دیباگر قابل توجه MS Visual Studio می تواند هم به عنوان یک دیباگر سطح ماشین و هم به عنوان یک دیباگر سطح منبع کار کند. می تواند کد Mapped و همچنین کد بومی را اشکال زدایی کند. این برنامه قادر به کامپایل هر زبان برنامه نویسی است که از VS پشتیبانی می کند.

می‌تواند خود را به فرآیند در حال اجرا متصل کند تا رویه‌های نظارت و اشکال‌زدایی روی کد را انجام دهد، مشروط بر اینکه کد منبع موجود باشد. VS می تواند Memory Dumps و Multi-threading را نیز در خود جای دهد.

طراح  شرح 
 طراح WPF WPS به رابط های کاربری برای Windows Presentation Foundation اجازه می دهد.
طراح فرم های ویندوز طراح Windows Forms برنامه های رابط کاربری گرافیکی را با استفاده از Windows Forms ایجاد می کند.
طراح کلاس Class Designer کلاس ها از جمله اعضای خود و دسترسی آنها را با استفاده از مدل سازی UML مجاز و ویرایش می کند.
طراح وب ویژوال استودیو علاوه بر این شامل یک ویرایشگر و طراح وب سایت است که به وب سایت ها اجازه می دهد تا با کشیدن و رها کردن ویجت ها ایجاد شوند.
طراح نقشه طراح نگاشت توسط LINQ به SQL برای طراحی نگاشت بین Schemaهای اطلاعاتی و بنابراین کلاس هایی که داده ها را محصور می کنند، استفاده می شود.
طراح داده طراح داده برای ویرایش گرافیکی طرحواره های اطلاعات و همچنین جداول نوشته شده، کلیدهای اولیه و خارجی و محدودیت ها استفاده می شود.

 

 • ابزار های فرعی
 ابزار شرح
 مرورگر Tabs را باز کنید ویرایشگر Properties ویژگی های موجود در رابط کاربری گرافیکی را در VS ویرایش می کند.
 ویرایشگر خواص  تمام ویژگی های موجود برای کلاس ها، اشیاء، صفحات وب را فهرست می کند.
 سرور اکسپلورر Server Explorer اتصالات پایگاه داده را در رایانه مدیریت می کند.
 مرورگر شی از مرورگر شی برای مرور فضاهای نام در مجموعه های مدیریت شده استفاده می شود.
 کاوشگر تیم Team Explorer Axure DevOps را در VS IDE ادغام می کند.
 Data Explorer Data Explorer پایگاه داده ها و نمونه های MS SQL را مدیریت می کند.
 کاوشگر راه حل Solution Explorer فایل ها را در یک راه حل مدیریت و مرور می کند.

 

 • توسعه پذیری

ویژوال استودیو به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا افزونه های ویژوال استودیو را بنویسند تا قابلیت های آن را گسترش دهند. این افزونه ها به ویژوال استودیو متصل می شوند و آن را گسترش می دهندعملکرد. برنامه‌های افزودنی به شکل ماکرو، افزونه‌ها و بسته‌ها در دسترس هستند.

دلیل محبوبیت

دلیل اصلی محبوبیت ویژوال استودیو  این  است که همه چیزهایی را که هر برنامه نویسی از هر  ویرایشگر کد انتظار دارد  را با مقداری f اضافی و مفید در اختیار دارد.

ویژگی سبک وزن، سریع، منبع باز و ماهیت کراس پلتفرم بودن آن به همراه سایر ویژگی های جالب به آن برتری بیشتری نسبت به هر ویرایشگر دیگری می دهد.

 

این ویرایشگر همچنین می‌تواند از بازآفرینی کد، ترتیب مجدد پارامترها، تغییر نام متغیرها و روش‌ها، استخراج رابط و بسیاری از قابلیت‌های کاربرپسند دیگر پشتیبانی کند.

محیط اولیه نرم افزار Vscode:

آموزش Vscode

آموزش Vscode

برنامه های افزودنی Vscode را می توان یکی از بازو های قدرمند این نرم افزار نامید چرا که در اینجا تعدادی از محبوب ترین افزونه ها برای ویژوال استودیو کد آورده شده تا برای شما به نمایش بگذاریم.

آموزش Vscode

آموزش Vscode

 

صفحه نصب نرم افزار Vscode

آموزش Vscode

آموزش Vscode

آموزش Vscode

آموزش Vscode

 

 

مراحل کانفیگ نرم افزار Vscode

خوب در حالت معمولی کانفیگی برای کانفیگ کردن Vscode بر روی زبان برنامه نویسی پایتون وجود ندارد ولی شما با استفاده از افزونه Python در قسمت پلاگین ها می توانید زبان برنامه نویسی پایتون را بر روی Vscode ذخیره کرده و با استفاده از دستور زبان پایتون و ذخیره فایل اقدام به اجرای Vscode کنید.

بعد از نصب اولیه نرم افزار با استفاده از Rich همانطور که در عکس پایین مشاهده می کنید می توانید بر اساس زبان برنامه نویسی مورد نظر خود افزونه آن را دانلود کرده سپس به صورت خودکار آن زبان برنامه نویسی به Vscode اضافه خواهد شد.

آموزش Vscode

آموزش Vscode

 

ما در اینجا افزونه پایتون را انتخاب می کنیم:

آموزش Vscode

آموزش Vscode

و پس از انتخاب پایتون به صورت خودکار کلیه تنظیمات برای شما انجام می شود و نیاز به کار خاصی برای تنظیم کردن کد ها ندارید.

 

 

بهترین پلاگین های نرم افزار Vscode

افزونه های کاربردی vs code

در این قسمت ما ۲۰ تا از بهترین افزونه مورد نیاز هر برنامه نویسی که با Vs Code کار می کند را برای شما معرفی می کنیم‌:

 • Settings Sync
 • Live Server
 • Remote – SSH
 • Prettier
 • Bracket Pair Colorizer
 • Auto Rename Tag
 • GitLens
 • Git History
 • CSS Peek
 • JavaScript Code Snippets
 • Peacock
 • Colorize
 • Code Spell Checker
 • Debugger for Chrome
 • Icon Fonts
 • Turbo Console Log
 • TODO Highlight
 • vscode-icons
 • Regex Previewer
 • Bookmarks

افزونه Settings Sync

قبل از شروع نصب برنامه های افزودنی به چپ و راست ، خوب است از وجود تنظیمات همگام سازی مطلع شوید. به شما این امکان را می دهد تا تقریباً همه چیزهایی را که در VSCode سفارشی می کنید با Github هم ست کنید ، از تنظیمات گرفته تا میانبرهای صفحه کلید تا سایر برنامه های افزودنی VSCode.

افزونه Live Server

Live Server یک سرور توسعه محلی را با ویژگی بارگذاری مجدد زنده برای صفحات ایستا و پویا راه اندازی می کند.

افزونه Remote – SSH:

برنامه Remote – SSH به شما امکان می دهد از هر دستگاه از راه دور با سرور SSH به عنوان محیط توسعه خود استفاده کنید. این امر توسعه و/یا عیب یابی در انواع مختلف سناریوها را بسیار آسان می کند.

افزونه Prettier :

Prettier یک طراحی کد معتبر است که به ویژه اگر چندین نفر در روی یک پروژه واحد کار کنند به خوبی می تواند افراد و کد ها را با هم ادغام کند ، زیرا برنامه افزودنی یک سبک سازگار را اعمال می کند.

 

افزونه Bracket Pair Colorizer

با استفاده از این افزونه براکت هایی که در کد ها وجود دارند با رنگ هایی خاص نمایش داده می شوند .

 

افزونه Auto Rename Tag :

با استفاده از این افزونه می توانید تگ هایی که در کد نرم افزاری خود قرار دادید را به صورت خودکار اصلاح کنید :

 

افزونه GitLens:

GitLens قابلیت Git ویژوال استودیو کد را شارژ می کند. این پلاگین افزودنی قدرتمند  که به شما اجازه می دهد ببینید که خطوط کد چه کسانی ، چرا و چگونه در طول زمان تغییر کرده اند (در میان بسیاری از ویژگی های دیگر).

 

 

افزونه CSS Peek :

با الهام از ویژگی مشابه در براکت های IDE ، CSS Peek به شما امکان می دهد فایل HTML و js خود را گسترش دهید تا کد CSS/SCSS/LESS را در کد منبع نشان دهد.

 

 

افزونه JavaScript Code Snippets:

در حالی که VSCode شامل JS IntelliSense داخلی است ، JS Code Snippets با افزودن تعدادی از محرک های وارد/خارج کردن ، راهنمای کلاس و راه اندازهای روش ، این تجربه را افزایش می دهد.

 

افزونه Peacock :

در اینجا یکی از ناز است. Peacock به شما امکان می دهد رنگ محیط Visual Studio Code خود را تغییر دهید ، بنابراین می توانید به سرعت تشخیص دهید که به کدام نمونه تغییر داده اید.

 

 

افزونه Colorize:

چسبیدن به رنگها ، Colorize فوراً رنگهای CSS را در فایلهای CSS/SASS/Less شما رنگی می کند. این امر در کد نویسی بسیار آسان است که در یک نگاه ببینید از چه رنگ هایی در کجا استفاده می کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نوشتن و اجرا کردن اولین نرم افزار پایتونی در نرم افزار Vscode

برای اجرای اولین نرم افزارما hello.py را می خواهیم پیاده سازی کنیم. فقط روی دکمه Run Python File in Terminal play در سمت راست بالای ویرایشگر کلیک کنید تا نرم افزار اجرا شود به همین راحتی:

آموزش Vscode

آموزش Vscode

 

این دکمه یک پنل ترمینال را باز می کند که در آن مفسر پایتون شما به طور خودکار فعال می شود، سپس python3 hello.py (macOS/Linux) یا python hello.py (ویندوز) را اجرا می کند مانند عکس زیر:

آموزش Vscode

آموزش Vscode

 

در هر نقطه از پنجره ویرایشگر کلیک راست کرده و Run Python File in Terminal را انتخاب کنید این نیز این عمل دقیقا تکرار می شود و نیازی به حتما دکمه Run نیست.

 

 

کانفیگ Debugger در VsCode

ابتدا با قرار دادن مکان نما روی تماس چاپی و فشار دادن F9، یک نقطه شکست در خط 2 hello.py تعیین کنید. متناوبا، فقط روی ناودان سمت چپ ویرایشگر، در کنار شماره خطوط کلیک کنید. وقتی نقطه شکست را تعیین می کنید، یک دایره قرمز رنگ در ناودان ظاهر می شود.

بعد، برای مقداردهی اولیه دیباگر، F5 را فشار دهید. از آنجایی که این اولین بار است که این فایل را اشکال زدایی می کنید، یک منوی پیکربندی از پالت فرمان باز می شود که به شما امکان می دهد نوع پیکربندی اشکال زدایی را برای فایل باز شده انتخاب کنید.

توجه: VS Code از فایل های JSON برای تمام تنظیمات مختلف خود استفاده می کند. launch.json نام استاندارد یک فایل حاوی تنظیمات اشکال زدایی است.

این تنظیمات مختلف به طور کامل در تنظیمات اشکال زدایی توضیح داده شده است. در حال حاضر، فقط Python File را انتخاب کنید، که پیکربندی است که فایل فعلی نشان داده شده در ویرایشگر را با استفاده از مفسر Python انتخاب شده فعلی اجرا می کند.

همچنین می توانید با کلیک بر روی فلش رو به پایین در کنار دکمه run در ویرایشگر و انتخاب Debug Python File in Terminal، دیباگر را راه اندازی کنید.

 

دیباگر در خط اول نقطه شکست فایل متوقف می شود. خط فعلی با یک فلش زرد در حاشیه سمت چپ نشان داده شده است. اگر پنجره Local variables را در این مرحله بررسی کنید، خواهید دید که متغیر msg تعریف شده در پانل Local ظاهر می شود.

یک نوار ابزار اشکال زدایی در امتداد بالا با دستورات زیر از چپ به راست ظاهر می شود: ادامه (F5)، گام به گام (F10)، وارد شدن به (F11)، بیرون آمدن (Shift+F11)، راه اندازی مجدد (Ctrl+Shift+F5)، و توقف کنید (Shift+F5).

 

نوار وضعیت همچنین رنگ (نارنجی در بسیاری از تم ها) را تغییر می دهد تا نشان دهد که شما در حالت اشکال زدایی هستید. کنسول اشکال زدایی پایتون نیز به طور خودکار در پانل پایین سمت راست ظاهر می شود تا دستورات در حال اجرا را به همراه خروجی برنامه نشان دهد.

برای ادامه اجرای برنامه، دستور continue را در نوار ابزار اشکال زدایی (F5) انتخاب کنید. دیباگر برنامه را تا انتها اجرا می کند.

 

 

دانلود باکس

محمدرضا حسنی

224 مطلب منتشر شده

دانش آموخته رشته فناوری اطلاعات / موسس پایتونی ها

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب پرمخاطب پایتونی ها

آموزش تبدیل py به exe

آموزش pyinstaller

4
دقیـقه مطالعه
ادامه ...

محصولات فروش پایتونی ها

%60
تخفیف

آموزش فیگما (Figma)

30,000 تومان
3
%69
تخفیف

آموزش برنامه نویسی پایتون

35,000 تومان
2