021-71053903 [email protected] پشتیبانی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 الی 16

بهترین نرم افزار های کنترل ورژن

مقدمه

اهمیت سیستم های کنترل نسخه برای ردیابی تغییرات را نمی توان اغراق کرد و شرکت ها باید بهترین گزینه را انتخاب کنند که با نیازهای آنها مطابقت داشته باشد.

اگر قصد دارید روی یک پروژه توسعه نرم افزار بزرگ کار کنید که شامل مفاهیم کاملا فنی است، نیاز به همکاری با اعضای مختلف تیم دارید و نیاز به تغییرات مکرر دارد، باید از یک سیستم کنترل نسخه استفاده کنید.

 

سیستم کنترل نسخه چیست؟

یک سیستم کنترل نسخه به کاربران اجازه می دهد تا تغییرات پروژه های توسعه نرم افزار را پیگیری کنند و آنها را قادر به همکاری در آن پروژه ها می کند. با استفاده از آن، توسعه دهندگان می توانند روی کد با هم کار کنند و وظایف خود را از طریق شاخه ها جدا کنند.

در یک سیستم کنترل نسخه، با توجه به تعداد همکاران، می‌تواند چندین شاخه مختلف وجود داشته باشد. شاخه ها فردیت خود را حفظ می کنند زیرا تغییرات کد در یک شاخه(های) مشخص باقی می ماند.

توسعه دهندگان می توانند در صورت لزوم تغییرات کد را ترکیب کنند. علاوه بر این، آنها می توانند تاریخچه تغییرات را مشاهده کنند، به نسخه (های) قبلی برگردانند و کد را به شیوه دلخواه استفاده و یا مدیریت کنند.

 

 

مزایای استفاده از سیستم کنترل نسخه

مزایای اصلی استفاده از سیستم کنترل نسخه شامل ساده کردن فرآیند توسعه، مدیریت کد برای چندین پروژه و حفظ تاریخچه همه تغییرات در یک کد است.

یک نرم افزار کنترل نسخه تمام تغییرات را در یک مخزن ذخیره می کند. از این رو، اگر توسعه دهندگان اشتباهی مرتکب شوند، می توانند آن را خنثی کنند. در عین حال، آنها می توانند کد جدید را با نسخه(های) قبلی مقایسه کنند تا مشکلات خود را برطرف کنند. این موضوع می تواند خطاهای انسانی و پیامدهای ناخواسته را تا حد زیادی کاهش دهد.

علاوه بر این، می توان آن را با چندین ابزار توسعه نرم افزار مانند ارائه دهندگان PaaS، محیط های توسعه یکپارچه (IDE) و ابزارهای اتوماسیون ساخت ادغام کرد.

 

 

بهترین نسخه سیستم های کنترل

گزینه های زیادی در بازار موجود است. از این رو، ما لیستی از 10 تا بهترین نرم افزار کنترل نسخه را نوشته ایم تا گزینه ها را محدود کرده و کار را برای شما آسان تر کنیم:

 

 • GitHub

GitHub به تیم های نرم افزاری کمک می کند تا با یکدیگر همکاری کنند و کل تاریخچه تغییرات کد را حفظ کنند. می توانید تغییرات کد را ردیابی کنید، ساعت را به عقب برگردانید تا خطاها را خنثی کنید و تلاش های خود را با سایر اعضای تیم به اشتراک بگذارید.

این یک مخزن برای میزبانی پروژه های Git است. برای کسانی که می‌پرسند Git چیست؟ یک سیستم کنترل نسخه منبع باز است که دارای انشعاب محلی، گردش کار چندگانه و مناطق مرحله بندی مناسب است. کنترل نسخه Git یک گزینه آسان برای یادگیری است و سرعت عملیات سریع تری را ارائه می دهد.

 

 • Gitlab

GitLab دارای بسیاری از ویژگی های مفید مانند یک پروژه یکپارچه، وب سایت پروژه و … است. با استفاده از قابلیت های یکپارچه سازی پیوسته (CI) GitLab، می توانید به طور خودکار کد را آزمایش و تحویل دهید.

شما می توانید به تمام جنبه های یک پروژه دسترسی داشته باشید، کد را مشاهده کنید، درخواست ها را بکشید، و حل تضاد را ترکیب کنید.

 

 • Beanstalk

Beanstalk یک گزینه ایده آل برای کسانی است که باید از مکان های دور کار کنند. این نرم افزار مبتنی بر مرورگر و ابر است و به کاربران اجازه می دهد با استفاده از یک مرورگر کدنویسی، commit، بررسی و استقرار داشته باشند.

می توان آن را با پلتفرم های پیام رسانی و ایمیل برای همکاری های کارآمد مرتبط با کدها و به روز رسانی ها ادغام کرد. از Git و SVN پشتیبانی می‌کند و دارای ویژگی‌های تحلیلی داخلی است.

 • برای امنیت، از قابلیت های رمزگذاری، احراز هویت دو مرحله ای و حفاظت از رمز عبور استفاده می کند.

 

 • PerForce

Perforce قابلیت های کنترل نسخه را از طریق HelixCore خود ارائه می دهد. HelixCore با یک پلتفرم واحد برای همکاری تیمی یکپارچه و پشتیبانی از گردش کار توسعه متمرکز و توزیع شده ارائه می شود.

این یک راه حل امنیتی است که از با ارزش ترین دارایی های کد محافظت می کند. HelixCore به شما امکان می دهد تغییرات کد را با دقت دنبال کنید و یک اکوسیستم کامل Git را تسهیل می کند.

 

 • Apache Subversion

Apache Subversion یکی دیگر از سیستم های کنترل نسخه منبع باز است که چند دهه پیش توسط CollabNet تاسیس شد. هم عرصه منبع باز و هم شرکت ها آن را گزینه ای قابل اعتماد برای داده های ارزشمند می دانند.

ویژگی های کلیدی Subversion شامل مدیریت موجودی، مدیریت امنیت، ردیابی تاریخچه، کنترل های دسترسی کاربر، انشعاب محلی ارزان و مدیریت گردش کار است.

 

 • AWS CodeCommit

AWS CodeCommit یک سیستم کنترل نسخه مدیریت شده است که میزبان مخازن خصوصی امن و مقیاس پذیر Git است. به طور یکپارچه با سایر محصولات خدمات وب آمازون (AWS) متصل می شود و کد را در محیط های امن AWS میزبانی می کند. از این رو، برای کاربران موجود AWS مناسب است.

ادغام AWS همچنین دسترسی به چندین پلاگین مفید از شرکای AWS را فراهم می کند که به توسعه نرم افزار کمک می کند.

 

 • Microsoft Team Foundation Server

Team Foundation Server که توسط مایکروسافت توسعه یافته است، ابزاری در سطح سازمانی برای مدیریت کد منبع و سایر خدماتی است که نیاز به نسخه‌سازی دارند. می تواند آیتم های کاری را برای یافتن عیوب، نیازمندی ها و سناریوهای یک پروژه پیگیری کند.

دارای چندین ویژگی منحصربه‌فرد مانند ساخت تیم، جمع‌آوری و گزارش‌دهی داده‌ها، پورتال پروژه تیم، خدمات مشترک بنیاد تیم و غیره است.

 

 • Mercurial

مرکوریال به دلیل کارایی خود در انجام پروژه ها در هر اندازه شناخته شده است. این یک سرویس مدیریت کنترل رایگان و توزیع شده است که یک رابط کاربری ساده و بصری را ارائه می دهد.

توسعه‌دهندگان و شرکت‌ها Mercurial را به خاطر سیستم پشتیبان، قابلیت جستجو، ردیابی و مدیریت پروژه، واردات و صادرات داده، و ابزار انتقال داده، دوست دارند. همچنین دارای مدیریت گردش کار، ردیابی تاریخچه، مدیریت امنیت، کنترل های دسترسی و موارد دیگر است.

 

 • CVS Version Control (Concurrent Versions System)

CVS یکی از قدیمی ترین سیستم های کنترل نسخه است و ابزاری شناخته شده در بین توسعه دهندگان تجاری و متن باز است. این به شما امکان می دهد کدی را که می خواهید روی آن کار کنید بررسی کنید و تغییرات را بررسی کنید.

این قابلیت را دارد که پروژه‌هایی با چندین شاخه را مدیریت کند تا تیم‌ها بتوانند تغییرات کد خود را ادغام کنند و ویژگی‌های منحصربه‌فردی را در پروژه ایجاد کنند.

از آنجایی که CVS برای مدت طولانی در اینجا وجود دارد، بالغ ترین نرم افزار کنترل نسخه است.

 

 • Bitbucket

Bitbucket بخشی از مجموعه نرم افزار Atlassian است، بنابراین می توان آن را با سایر سرویس های Atlassian از جمله HipChat، Jira و Bamboo ادغام کرد. ویژگی های اصلی Bitbucket عبارتند از شاخه های کد، نظرات و بحث های درون خطی، و درخواست های کششی.

می توان آن را روی سرور محلی، مرکز داده شرکت و همچنین در فضای ابری مستقر کرد. Bitbucket به شما امکان می دهد تا با حداکثر پنج کاربر به صورت رایگان ارتباط برقرار کنید. این خوب است زیرا می توانید قبل از تصمیم به خرید این پلتفرم را به صورت رایگان امتحان کنید.

 

 

جمع بندی کلی

اینها بهترین سیستم های کنترل نسخه موجود هستند که یک شرکت توسعه وب باید با توجه به الزامات استفاده کند. هنگام رفتن به VCS، باید هدف، مقرون به صرفه بودن، فرآیند ارزیابی و موارد استفاده را در نظر بگیرید.

با اجازه ویبهاو شاه در DZone منتشر شد. مقاله اصلی را اینجا در Dzone ببینید

 

محمدرضا حسنی

224 مطلب منتشر شده

دانش آموخته رشته فناوری اطلاعات / موسس پایتونی ها

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب پرمخاطب پایتونی ها

git

گیت (git) چیست؟

10
دقیـقه مطالعه
ادامه ...

محصولات فروش پایتونی ها

%60
تخفیف

آموزش فیگما (Figma)

30,000 تومان
3
%69
تخفیف

آموزش برنامه نویسی پایتون

35,000 تومان
2