021-71053903 [email protected] پشتیبانی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 الی 16

بهترین کتابخانه های پایتون برای پردازش تصویر

با سلام و عرض ادب خدمت تمامی شما کاربران خوب وبسایت پایتونی ها با یک مقاله آموزشی دیگه در خدمت شما عزیزان هستیم از سری مقالات آموزشی وبسایت پایتونی ها در این مقاله می خواهیم راجب بهترین کتابخانه پردازش تصویر در زبان برنامه نویسی پایتون برای شما صحبت کنیم و بهترین کتابخانه های موجود در این زبان برنامه نویسی را برای شما بازگو کنیم.

 

به صورت کلی امروزه حجم عظیمی از داده های جمع آوری شده امروزه به صورت تصاویر و ویدئوها منتشر می شود. به همین دلیل است که پردازش تصویر موثر برای ترجمه و به دست آوردن اطلاعات برای مشاغل از جمله سیستم دیجیتال مارکتینگ بسیار مهم است.

دانشمندان داده معمولاً قبل از اینکه تصاویر را به مدل‌های یادگیری ماشین برسانند، پیش پردازش می‌کنند تا به نتایج دلخواه برسند. در نتیجه، درک قابلیت‌های کتابخانه‌های مختلف پردازش تصویر برای ساده‌سازی گردش‌های کاری آنها بسیار مهم است.

 

هدف مقاله

  • معرفی بهترین کتابخانه های پردازش تصویر در پایتون

 

کتابخانه Scikit-Image

Scikit-image از آرایه های NumPy به عنوان اشیاء تصویر با تبدیل تصاویر اصلی استفاده می کند. این دری ها می توانند اعداد صحیح (امضا یا بدون علامت) یا شناور باشند. و از آنجایی که NumPy در برنامه نویسی C ساخته شده است، بسیار سریع است و آن را به کتابخانه ای موثر برای پردازش تصویر تبدیل می کند. در میان روش‌های مختلف، دانشمندان داده اغلب از تکنیک مقیاس خاکستری استفاده می‌کنند که در آن هر پیکسل سایه‌ای از خاکستری است.

 

کتابخانه OpenCV

OpenCV برای اولین بار در سال 2000 منتشر شد و به دلیل سهولت استفاده و خوانایی آن را به یک کتابخانه محبوب کرد. این کتابخانه بر روی پردازش تصویر، تشخیص چهره، تشخیص اشیا و موارد دیگر تمرکز دارد. این کتابخانه به زبان C++ نوشته شده است، اما با پوشش از زبان برنامه نویسی پایتون نیز همراه است و می‌تواند به صورت پشت سر هم با NumPy، SciPy و Matplotlib کار کند. کتابخانه بینایی کامپیوتر با پشتیبانی بیش از یک هزار مشارکت کننده در GitHub، برای پردازش تصویر بدون دردسر به پیشرفت خود ادامه می دهد.

 

کتابخانه Mahotas

Mahotas به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که از ویژگی های پیشرفته آن مانند haralick، الگوهای باینری Local و غیره استفاده کنند. می تواند تصاویر دو بعدی و سه بعدی را از طریق ماژول mahotas.features.haralick محاسبه کند و با استخراج اطلاعات از تصاویر، پردازش تصویر پیشرفته را انجام دهد. Mahotas بیش از 100 قابلیت برای قابلیت‌های بینایی کامپیوتری دارد که می‌تواند شما را قادر به انجام فرآیندهایی مانند حوضه آبخیز، پردازش مورفولوژیکی، کانولوشنی و غیره کند.

 

 

کتابخانه SimpleITK

برخلاف سایر کتابخانه ها که تصاویر را به عنوان آرایه در نظر می گیرند، SimpleITK تصاویر را به عنوان مجموعه ای از نقاط در یک منطقه فیزیکی در فضا در نظر می گیرد. منطقه اشغال شده توسط تصاویر به عنوان مبدا، فاصله، اندازه و ماتریس کسینوس جهت تعریف می شود. این روش عمل آن را قادر می سازد تا به طور موثر تصاویر را پردازش کند. طیف گسترده ای از ابعاد را پشتیبانی می کند که شامل دو بعدی، سه بعدی و چهار بعدی می شود.

 

کتابخانه SciPy

SciPy در درجه اول برای ریاضیات و محاسبات علمی استفاده می شود، اما شما همچنین می توانید الگوریتم هایی را برای دستکاری تصویر با وارد کردن ماژول scippy.ndimage پیاده سازی کنید. شما می توانید مورفولوژی باینری، اندازه گیری شی، فیلتر خطی و غیر خطی را انجام دهید. علاوه بر این، می توان خطوط کانتور را ترسیم کرد، درون یابی، فیلتر، افکت ها، حذف نویز و سایر استخراج و تقسیم بندی مشابه را روی تصاویر تنظیم کرد.

 

کتابخانه Pillow

این کتابخانه یک نسخه پیشرفته از PIL است که توسط Tidelift پشتیبانی می شود. شامل فرآیندهای مختلفی در پردازش تصویر مانند عملیات نقطه ای، فیلتر کردن، دستکاری و غیره است. Pillow همچنین از طیف گسترده‌ای از فرمت‌های تصویری را پشتیبانی می‌کند، بنابراین کتابخانه ضروری خود را برای مدیریت تصاویر ایجاد می‌کند.

 

کتابخانه Matplotlib

Matplotlib بیشتر برای تجسم های دو بعدی استفاده می شود، اما می توان از آن برای پردازش تصویر نیز استفاده کرد. اگرچه همه فرمت های فایل های تصویری را پشتیبانی نمی کند، Matplotlib در تغییر تصاویر برای استخراج اطلاعات از آن موثر است.

 

جمع بندی نهایی

تکنیک‌های پردازش تصویر و ویدئو به دلیل موارد استفاده فراوان، به سرعت در سراسر جهان در حال گسترش هستند. اخیراً، راه آهن هند از تشخیص چهره برای شناسایی مجرمان استفاده می کند. علاوه بر این، همچنین به بخشی جدایی ناپذیر از گردش کار علم داده و هوش مصنوعی برای جمع آوری اطلاعات از تصاویر یا ویدیوها تبدیل شده است.

در حالی که ما تعدادی از پرکاربردترین کتابخانه ها را گردآوری کرده ایم، تعداد زیادی کتابخانه دیگر نیز در بازار فناوری وجود دارند که می توانند برای نیازهای خاص مورد استفاده قرار گیرند. بنابراین، باید نیازهای خود را شناسایی کنید و بر اساس آن بتوانید بهترین کتابخانه پردازش تصویر را تعیین کنید.

اما در این میان در نظر داشته باشید از مجموع کتابخانه های بالا بهترین مورد مربوط به استفاده از کتابخانه پردازش تصویر OpenCv است زیرا استفاده از این کتابخانه به شدت راحت و آسان و سرعت بالایی در پردازش داده با توجه حجم زیاد انتقال اطلاعات و داده دارد.

 

محمدرضا حسنی

224 مطلب منتشر شده

دانش آموخته رشته فناوری اطلاعات / موسس پایتونی ها

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب پرمخاطب پایتونی ها

محصولات فروش پایتونی ها

%60
تخفیف

آموزش فیگما (Figma)

30,000 تومان
3
%69
تخفیف

آموزش برنامه نویسی پایتون

35,000 تومان
2