021-71053903 [email protected] پشتیبانی از شنبه تا چهارشنبه ساعت 9 الی 16

کاربرد های پردازش تصویر ( قسمت اول)

با سلام خدمت تمامی شما دانشپذیران خوب وبسایت پایتونی ها با یک مقاله آموزشی دیگه در خدمتتون هستیم از سری مقالات آموزشی وبسایت پایتونی ها در این مقاله می خواهیم به یکی از چالشی ترین مباحث دنیای تنکنولوژی یعنی مبحث پردازش تصویر بپردازیم در پردازش تصویر روش های بکار گیری مختلفی وجود که هر کدام برای صنایع و مشاغل خاصی استفاده می شود ما سعی کردیم به صورت کاملا منظم تمامی کاربرد های پردازش تصویر در یک مقاله به صورت کلی برای شما بیان کنیم.

کاربرد های پردازش تصویر

کاربرد های پردازش تصویر

 

خوب بدون هیچ مقدمه چینی پیش به سوی کاربرد های پردازش تصویر پیش میریم:

کاربرد های پردازش تصویر

کاربرد های پردازش تصویر

به صورت مثال تصویر بالا را نگاه کنید فرض کنید شما می خواهید با استفاده سیستم های پردازش تصویر یک کارخانه محصولاتی که از لحاظ ظاهری و کیفی با مشکل مواجه هستند را حذف کرده و یا از خط تولید خارج کنید و یا بیش تر پیش روی کنید می خواهید با پردازش تصویر و از استفاده از سیستم های هوشمند کامپیوتری به بر طرف کردن موانعی که برای شما در فرایند تولید مشکل ایجاد می کند را بر طرف کنید.

 

 • کمک به معلولین

کاربرد های پردازش تصویر

کاربرد های پردازش تصویر

امروزه ردیابی نگاه چشم، کاربردهای گسترده ای در تعامل انسان با کامپیوتر دارد. یکی از این کاربردها استفاده از مسیر نگاه چشم به جای پا یا دست برای افراد ناتوان برای اجرای برخی دستورات توسط کامپیوتر است. روش‌های مختلفی پیشنهاد شده‌اند که برخی از این روش‌ها می‌توانند با موفقیت نگاه چشم را ردیابی کنند. با این حال، آنها همیشه به شرایط خاص، آما همه شرایط با استفاده از علم و زیر ساخت مناسب قابل اجراست به صورت مثال اگر یک شخص بخواهد با استفاده از نرم افزار های مختلف و مرورگر از تعداد وبسایت و یا ویدیو دیدن کند می تواند با استفاده از سیستم های پردازش تصویر و خیره شدن به یک نقطه مختصاتی در صفحه مانیتور بر روی آن قسمت کلیک کند و یا ان صفحه را به بالا و پایین هدایت نماید.

 

 • پیش بینی خطر در بیمه

کاربرد های پردازش تصویر

کاربرد های پردازش تصویر

هر نوع فعالیتی در فرآیند اجرای خود با احتمال وقوع حوادث ویا مخاطراتی روبه رو می‌باشد که حاصل آن می‌تواند از برآورده شدن نتیجه و یا خواست مورد انتظار جلوگیری کند. بنابراین احتمالی را که موجب گردیده تا بازده مورد نظر حاصل نشود را ریسک می‌نامند. این امر اشاره به وضعیت ناخوشایندی دارد که ممکن است فرد و یا سازمان در معرض آن قرار گرفته و باعث به وجود آمدن زیان گردد. این وضعیت جدید می‌تواند یک حادثه زیانبار و یا یک عامل باز دارنده و یا هر نوع خطر یا بی‌نظمی و یا بی ثباتی در مسیر فعالیت باشد. بنابراین به طور خلاصه عدم اطمینان از وقوع خسارت و غیرقابل پیش بینی بودن وقوع پیش آمدها را ریسک می‌نامیم.

با توجه به توضیح بالا یکی از مهم ترین مسولیت های شرکت های بیمه تخمین ریسک در تمامی جهات می باشد به صورت مثال خدمات ناوگان ها عمومی مانند اتوبوس ها در صورت بالا بودن خطر ریسک می تواند زیان زیادی به شرکت های بیمه گذار وارد کند اما با استفاده از سیستم های پردازش تصویر به صورت مثال در اتوبوس های بین شهری می تواند این قدرت ریسک را هم برای راننگان عمومی و هم برای شرکت های بیمه کم کرده اما به چه صورت ؟

یکی از مهم ترین ترین عوامل تصادفات جاده ای خواب آلودگی رانندگان به صورت کاملا ساده می توان در صورت خواب بودن راننده آن شخص را بیدار کرده و یا شرکت های بیمه را به صورت بروز همچین مشکلی ( یعنی خواب آلودگی) در طی فرایند مسیر مطلع کرد که اگر به صورتی ریسک حتی برای راننده هم به وجود آمد برای شرکت بیمه کمترین ریسک را داشته باشد البته در نظر داشته باشید جان انسان ها بیشترین دارایی هر فرد است اما با توجه به موضوع متن سعی کردیم در این مقاله طوری مثال بزنیم که برای عموم مردم به صورت ساده و غیر تخصصی قابل فهم باشد.

 

 • روزنامه نگاری

کاربرد های پردازش تصویر

کاربرد های پردازش تصویر

اطلاعات غلط و اشتباه به علاوه دستکاری عکس ها از زمان قدیم در صنعت روزنامه نگاری وجود داشته اما امروزه به کمک سیستم های پردازش تصویر هوش مصنوعی هم برای تشیص غلط های تایپی و اشتباه های املایی و هم برای جلوگیری از نشر هرگونه تصاویر غلطی و یا با شباهت های خیلی زیادی که امروزه وجود دارد می توان به این امر اشاره کرد که سیستم های هوش مصنوعی می توانند به کمک روزنامه نگاران بیایند.

دستکاری تصویر با هدف گمراه کردن از زمان عکاسی وجود داشته است. اما، با توجه به تعداد عکس‌هایی که امروزه بیش از هر زمان دیگری در تاریخ بشریت گرفته شده است و توانایی رسانه‌های اجتماعی برای انتشار اطلاعات نادرست مانند گذشته، نیاز روزنامه‌نگار امروزی به آگاهی از تکنیک‌های دستکاری عکس، چگونگی تشخیص اینکه آیا یک عکس بوده یا دستکاری شده و چرا بزرگتر از همیشه است.

در واقع، این دانش باید بخشی از مجموعه مهارت های هر روزنامه نگار باشد تا بتواند به طور مستقل و واقعی اخبار را بیان کند.

 

 

 • سرمایه گذاری

بینایی ماشین برای کاربردهای مالی مانند استفاده از تصاویر ماهواره‌ای برای سنجش احساسات سطح بالا در روندهای اقتصادی (مانند شناسایی سطوح ترافیک واقعی یک شرکت خرده‌فروشی) و همچنین احساسات انسانی شروع به استفاده می‌کند.

به عنوان مثال، مشاهده تصاویر ماهواره ای کانتینرها در یک بندر کشتیرانی و تجزیه و تحلیل حرکت آنها در داخل و خارج از بندر ممکن است به سرمایه گذاران کمک کند تا بینشی در مورد روند واردات و صادرات به دست آورند. به طور مشابه، دوربین‌های داخل فروشگاه در یک خرده‌فروشی ممکن است بتوانند سطح رضایت مشتری را بر اساس عبارات انسانی (ممکن است به عنوان شاد یا غمگین شدن طبقه‌بندی شوند) یا نشانه‌های غیرکلامی که از طریق بینایی ماشین گرفته شده است، اندازه‌گیری کنند.

هدف ما برجسته کردن موارد استفاده فعلی برای کاربردهای بینایی ماشین در حوزه مالی است. از طریق تحقیقات خود می‌توانیم این موارد را به بخش‌های گسترده زیر طبقه‌بندی کنیم:

 • تجزیه و تحلیل ویژگی های اموال برای بیمه
 • تجزیه و تحلیل تصویر ماهواره ای برای استراتژی های سرمایه گذاری
 • استخراج خودکار اطلاعات اسناد مالی

 

تجزیه و تحلیل تصویر ماهواره ای برای استراتژی های سرمایه گذاری

Orbital Insight، که در سال 2013 در پالو آلتو، کالیفرنیا تأسیس شد، ادعا می کند که از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل تصاویر جغرافیایی از ماهواره ها، پهپادها و هواپیماها استفاده می کند تا روندهای اجتماعی-اقتصادی را در مقیاس جهانی و منطقه ای متقاعد کند.

Orbital Insight ادعا می کند که می تواند به مشتریانی مانند صندوق های تامینی یا شرکت های Fortune 500 کمک کند تا از انبوهی از منابع داده های مکانی یا جغرافیایی با استفاده از پردازش تصویر، الگوریتم های یادگیری ماشین و محاسبات ابری برای تولید بینش قابل مبادله استفاده کنند.

برای مثال، یک شرکت سرمایه‌گذاری ممکن است از پلتفرم Orbital Insight برای ارزیابی تعداد کانتینرهایی که در بندر روتردام حرکت می‌کنند، نرخ ساخت و ساز برای یک پروژه در چین، یا تعداد خودروها در پارکینگ‌های Walmart با استفاده از تصاویر گرفته شده در فضایی استفاده کند. وضوح از 30 متر تا 20 سانتی متر. همچنین می تواند از تجزیه و تحلیل تصاویر در مقیاس های زمانی چند ساله تا ساعتی استفاده کند. Orbital Insights ادعا می کند که آنها به تصاویر تاریخی و روندهای اقتصادی شناخته شده نگاه می کنند تا مدل های تجزیه و تحلیل تصویر خود را آموزش دهند و سپس نتایج را برای دوره فعلی با استفاده از تصاویر ماهواره ای پیش بینی کنند.

در حالی که نتوانستیم جزئیاتی در مورد نحوه ظاهر رابط برنامه برای کاربران پیدا کنیم، از تحقیقات خود، معتقدیم این پلت فرم می تواند در سیستم های مدیریت محتوای مؤسسات مالی موجود ادغام شود. کارمندان شرکت سرمایه گذاری می توانند از سیستم مدیریت محتوای خودکار هوش مصنوعی برای مشاهده بینش های تولید شده Orbital و تصاویر ماهواره ای در حال تجزیه و تحلیل استفاده کنند.

این شرکت تنها یک نمونه از 100 شرکت بزرگ فناوری های اطلاعات مالی است که می تواند با استفاده از سیستم های پردازشی به شما در امر های زیر کمک کند:

 • تحقیقات سرمایه گذاری – سهام، کالاها، مشتقات و دارایی های فیزیکی تجارت چند دارایی
 • تخمین تقاضای مصرف کننده، تولید و توزیع، سلامت محصول و برآورد عملکرد صندوق های سرمایه گذاری املاک و مستغلات (REIT) 
 • استفاده از دارایی و نظارت، تراکم ترافیک بانکداری سرمایه گذاری و سهام خصوصی 
 • ادغام و اکتساب (M&A)، ادغام یا جمع آوری، واگذاری، واگذاری، و بررسی دقیق

 

 

 

 • اتومبیل های خودران

پدیده ای که شاید تا قبل از سال 2000 آرزو خیلی از شرکت های بزرگ تکنولوژی بود و بعد از انقلاب تکنولوژی هوش مصنوعی از سال 2012 بعد برای خیلی اشخاص یک محصول کاملا عادی به شمار می امد، یکی بزرگترین شرکت های تولید کننده اتومبیل های خودران را می تواند شرکت تسلا نامید.

شرکت تسلا (به انگلیسی: Tesla, Inc.) شرکت خودروسازی آمریکایی و تولیدکننده خودروهای برقی و قطعات موردنیاز قطارهای برقی است.

شرکت تسلا همچنین تولیدکنندهٔ پکیج‌های باتری لیتیم-یون برای دیگر خودروسازها، نظیر تویوتا و دایملر آگ است.

تسلا موتورز در سال ۲۰۰۳ توسط ابرهارد جفری استریل و مارک تارپنینگ تأسیس شد و ادای احترام به مخترع و مهندس برق نیکولا تسلا است. ایلان ماسک هم‌اکنون به‌عنوان مدیر عامل اجرایی و رئیس هیئت مدیره تسلا فعالیت می‌کند. سهام تسلا در بازار بورس نزدک معامله می‌شود.(ویکی پدیا)

 

 

 • تشخیص چهره

کاربرد های پردازش تصویر

کاربرد های پردازش تصویر

تقریبا تمامی حداقل تا به امروز اگر از گوشی های هوشمند استفاده کرده باشیم یا خودمان و یا سایر دوستان و آشنایانمان و یا حتی بستگانمان حداقل یکبار از سیستم پردازش تصویر هوش مصنوعی گوشی که برای حفظ اطلاعات شخصی به کار میرود استفاده کرده ایم. این سیستم پردازشی در گوشی های هوشمند نوین به اختصار Face Lock خوانده می شوند.

 

 

 • طب پیشگیری

کاربرد های پردازش تصویر

کاربرد های پردازش تصویر

یکی از مهمترین مسائل یک جامعه ارتقا سطح کمی و کیفی سلامت آن جامعه است که از مهمترین بازوی های ارتقای یک جامعه سلامت محور را پیشه می گیرد، حال سیستم های پردازش تصاویر با استفاده از الگوریتم های خاص خود در فضا ها و مکان های عمومی و پرتردد می توانند به صورت مثال از شروع سویه های جدید کرونا با استفاده از دریافت اطلاعات زدن ماسک و اطلاعاتی که موجب به تشخیص بیماری فرد میشود را برای مسولان مورد نظر گزارش کرده و با استفاده از اخطار دهی سریع و شناسایی افراد نزدیک با افراد بیمار اقدام سریعی برای جلوگیری از گسترش بیماری انجام دهند.

 

 

 • تشخیص جعل و کلاه برداری

کاربرد های پردازش تصویر

کاربرد های پردازش تصویر

یکی از استفاده های بلقوه پردازش تصویر در سیستم های جعل اسناد و کلاه برداری از طریق سند رسمی و یا بنچاق و یا موبای نامه و یا استفاده از مدارک جعلی مانند کارت های شناسایی است به عنوان مثال شما نیاز دارید تا یک زمینی از شخصی بخرید و سپس اسناد مورد نظر شخص را بررسی می کنید اما این که آیا اسناد واقعی هستند یا خیر را می توانید از طریق مراجع قانونی که اسناد را تشخیص می دهند استعلام بگیرید و خیالتان از بابت مدارک مورد نیاز راحت باشد.

در ادامه همین بخش نظر شما را به مقاله از سایت دیجی کالا جلب می کنم:

هوش مصنوعی چگونه جلوی جعل دست‌خط و امضا را می‌گیرد؟

 

 

 

 • تناسب اندام و بازی و ورزش

کاربرد های پردازش تصویر

کاربرد های پردازش تصویر

تمامی ما در کل طول زندگی خود حداقل 1 بار از نرم افزار های تناسب اندام در گوشی های موبایل و یا بازی های کنسول های بازی مانند Playstation و Xbox یکبار استفاده کرده ایم یک از مزیت های پردازش تصویر استفاده از نرم افزار های حرکتی با استفاده از هوش مصنوعی در خانه و یا در باشگاه است به صورتی دوربین گوشی شما در کل فرایند ورشی شما روشن است و حرکت های ورزشی شما را زیر نظر دارد با اسفاده از این سیستم شما می توانید به راحتی حرکت های ورزشی را درست و اصولی بدون اسیب دیدگی انجام داده و نیاز ورزشی خود را تامین کنید.

از موارد استفاده های دیگری که می توان به آن اشاره کرد استفاده در مسابقات ورزشی است:

مسابقات ورزشی کنونی بیشتر به صورت ویدئویی یا فایل های ویدئویی زنده پخش می شود و تشخیص اطلاعات برای ورزشکاران و فرآیندهای اقتصادی ورزشی نیز از طریق فناوری تشخیص تصویر قابل انجام است.

 

 

 • پیشگیری و تشخیص و درمان سرطان

کاربرد های پردازش تصویر

کاربرد های پردازش تصویر

یکی از مهم ترین کارایی های نرم افزار های پردازش تصویر تشخیص و یا درمان بیماری هاست این بیماری ها ی می توانند از جمله سرطان های پوستی و یا سرطان های که دارای عکس های MRI, CT Scan  و یا … باشند.

تکنیک های پردازش تصویر امکان تشخیص زودهنگام ناهنجاری ها و نظارت بر درمان را فراهم می کند. از آنجایی که زمان عامل بسیار مهمی در درمان سرطان به ویژه در سرطان هایی مانند ریه و سینه است، از تکنیک های تصویربرداری برای تسریع در تشخیص بیشتر از سایر سرطان ها استفاده می شود.

 

 

 • کنترل جرم و پیشگیری از جرم

جرم در هر جامعه وجود دارد اما مهمترین مبحث ابزار های جلوگیری از جرم است می توان با استفاده از پردازش تصویر به وفور از اتفاق جرم و جنایت پیشگیری کرد. به صورت مثال شما فرض کنید از قبل کلیه رفتار های روانشناختی و روانشناسی و فیزیکی یک فرد که می خواد اقدام به سرقت مسلحانه کند را در اختیار دارید با استفاده چند سنسور و علاوه پیگیری از هر گونه بروز خطر و در انتها باعث کمانه کردن خطر وقوع سرقت و جلوگیری از لحاظ ضرر و زیان مالی و جانی برای افراد نیز می شود.

پیش بینی وقوع جرم به دلیل مزایای احتمالی آن مورد توجه قابل توجهی قرار گرفته است. این قابلیت پیش بینی به طور قابل توجهی به گشت های پلیس موثر کمک می کند. بر اساس سوابق جنایی شیکاگو در سال 2014، در مجموع 274064 واقعه جنایی در سال 2014 و به طور متوسط ​​750 مورد در روز در آن شهر رخ داده است. نتایج این جنایات از جمله جراحات و مرگ و میر بسیار جدی است. پیشگیری از جرایم بنیادی مستلزم تقویت گشت‌ها است که از نظر منابع مالی و انسانی پرهزینه است. بعلاوه، سوابق فوق نشان می دهد که گشت زنی صرفاً بسته به موقعیت مناطق شناخته شده جرم خیز یا دانش تجربی پلیس انجام می شود. یک رویکرد ممکن برای حل این مشکل، پیش‌بینی دقیق احتمال وقوع جرم در یک تاریخ و مکان معین با بررسی دقیق و مدل‌سازی داده‌های مختلف قبلی در مورد فعالیت‌های مجرمانه است. نتایج پیش‌بینی پلیس را قادر می‌سازد تا یک گشت پلیس پیش‌بینی‌کننده مؤثر در مناطق به اصطلاح کانون جرم و جنایت انجام دهد.

 

 

 • دزدی هویت

متاسفانه یکی از مشکلات جدی که امروز وجود دارد و زیرساخت های مناسبی برای پیگیری های آن در دسترس نیست مبحث دزدی هویت است مبحثی که واقعا چالش برانگیز است که چگونه و با چه روز هایی باید سیستم عای احراز هویتی کار کنند تا بتوان از هر گونه دزدی هویتی که اتفاق می افتد و طبعات آن پیش گیری های لازم را انجام داد اما امروزه با استفاده از سیستم های پردازش تصویر و به کمک استفاده از الگوریتم های کاملا دقیق که شبیه سازی را انجام می دهند می تواند از 90 درصد دزدی های هویتی جلو گیری کرد.

اکثر این گونه دزدی های هویتی در شبکه های اجتماعی بسیار زیاد رخ می دهد.

محمدرضا حسنی

224 مطلب منتشر شده

دانش آموخته رشته فناوری اطلاعات / موسس پایتونی ها

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب پرمخاطب پایتونی ها

الگوریتم Yolo

الگوریتم Yolo

14
دقیـقه مطالعه
ادامه ...

محصولات فروش پایتونی ها

%60
تخفیف

آموزش فیگما (Figma)

30,000 تومان
3
%69
تخفیف

آموزش برنامه نویسی پایتون

35,000 تومان
2